Pandemické poučenia – Free Market Roadshow 2021

Minulý rok sme po dlhých rokoch vynechali organizáciu tradičnej medzinárodnej konferencie Free Market Roadshow, ktorú na Slovensku organizuje INESS spolu s viedenským Austrian Economics Center. Tento rok sme ju opäť priniesli – tentoraz v online priestore - a venovali sme ju téme, ktorá je pre uplynulý rok ale aj mnoho nasledujúcich rokov snáď najvýstižnejšia: pandemickým poučeniam.

 Pandemické poučenia – Free Market Roadshow 2021

V piatok 28. mája 2021 online podujatie otvorila riaditeľka Austrian Economics Center Barbara Kolm, ktorá predstavila hlavné výzvy, ktorým európske krajiny čelia a tiež pomenovala obavy z možných postupov jednotlivých krajín ako aj Európskej únie v reakcii na pandémiu Covid19. Po nej predstavil INESS ako lokálneho organizátora riaditeľ INESS Richard Ďurana. Následne divákov privítal analytik INESS Martin Vlachynský, ktorý uviedol tému konferencie a predstavil hlavného rečníka podujatia, ktorým bol Iain Murray z Competitive Enterprise Institute (USA).

Nasledovala panelová diskusia, v ktorej sa predstavili traja rečníci, pričom témami ich príspevkov boli vládne intervencie a zlyhania počas pandémie, monetárna politika dôležitých svetových centrálnych bánk a význam alternatívnych mien, ako aj nové riešenia, ktoré umožnil počas pandémie realizovať internet a šikovní inovátori na najrôznejších platformách. Aj vďaka nim mohlo obrovské množstvo ľudí z pohodlia domova pracovať, vzdelávať sa, či objednávať si jedlo, služby a tovary, v dôsledku čoho z pandémie vyviazneme podstatne lepšie, než keby prišla povedzme pred 20 rokmi. Dvaja rečníci boli zo susedného Česka: Petr Bartoň z Natland Investment Group a Dominik Stroukal z pražskej vysokej školy CEVRO Institute, a tretím bol analytik INESS Róbert Chovanculiak.

Po jednotlivých príspevkoch nasledovala krátka moderovaná diskusia.

Záznam z konferencie si môžete pozrieť na tomto linku.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards