Panel expertov o rozpočte: Všetci budú platiť trochu viac a dostávať menej

Denník E uverejnil vyjadrenie analytika Radovana Ďuranu k opatreniam na konsolidáciu verejných financií. 

Panel expertov o rozpočte: Všetci budú platiť trochu viac a dostávať menej

Radovan Ďurana, INESS: 

"Slovenské verejné financie sú vo veľmi zlom stave. Zo 60 eur vyplácaných na rodinný prídavok si 10 eur musíme požičať. To jasne ilustruje, že výdavková strana ďaleko uletela príjmovej strane. Zvyšovanie výdavkov pritom nemalo formu investície do kapitálových statkov, kvalitnejšieho vzdelávania či lepšieho podnikateľského prostredia. Končí sa v spotrebe bez rastového stimulu. Opatrenia musia byť uplatniteľné čo najskôr, opatrenia s dlhodobejším nábehom, napríklad audity, preto neuvádzam:

1. Úspory v rodinnej politike, zvrátenie nedávneho neadresného navyšovania transferov domácnostiam. Zavedenie príjmových testov.

2. Zníženie výdavkov na energodotácie – postupné približovanie regulovanej ceny domácností k trhovej cene.

3. Zmrazenie alebo výrazné spomalenie rastu platov vo verejnej správe, ktoré v poslednom období výrazne predbehli platy v súkromnom sektore.

Pracujúci človek čelí viac ako 50-percentnému daňovému zaťaženiu príjmov (vrátane spotrebných daní). V takej situácii je ťažké zvyšovať dane. 7-miliardový deficit je síce ťažko zlučiteľný so znižovaním daní, ale Slovensku na mape investorov by pomohlo zníženie firemnej dane, ktorá je dnes na úrovni škandinávskych krajín.

Požadované zníženie daní by sa určite rozpočtovo dalo dosiahnuť aj bez zvyšovania daní – zmrazením výdavkov. Politickú podporu by takýto postup bez nátlaku napríklad menového fondu určite na Slovensku nezískal.

Čo sa týka živnostníkov, pokiaľ je cieľom zvýšenie daňovo-odvodových príjmov, je takýto postup v ich prípade dosť otázny, sporný. Cesta od SZČO k s. r. o. je veľmi krátka. Existuje iná alternatíva – zrušenie minimálneho dôchodku pre dlhodobé SZČO.

Čo najviac škodí diskusii o znižovaní deficitu? Zľahčovanie deficitu, ktorý je skutočne dramatický. Tvrdenie, že vojna na Ukrajine sa čoskoro skončí a chttps://e.dennikn.sk/3512447/panel-expertov-o-rozpocte-vsetci-budu-plati... energií významne klesnú a štát nebude musieť dotovať. Tvrdenie, že nás z tejto šlamastiky dostane hospodársky rast bez škrtania výdavkov. Tvrdenie, že raz schválené dávky sa už nemôžu znižovať."

Celý článok zo dňa 9.8.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards