Peniaze z plánu obnovy v ohrození? Poslanci dostali rázne varovanie!

Denník Plus jeden deň uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k sume 1,7 miliardy o ktoré môže Slovensko prísť z plánu obnovy. 

 Peniaze z plánu obnovy v ohrození? Poslanci dostali rázne varovanie!

Martin Vlachynský, INESS odpovedá na novinársku otázku.

"Na sumu 1,7 miliardy sa môžeme pozrieť cez výdavky: Výstavba novej regionálnej nemocnice súkromníkom (Michalovce) stála 34 miliónov eur. Ak zarátame infláciu, bavíme sa zhruba o cene za 35 menších nemocníc. - kilometer veľmi jednoduchej diaľnice (bez mostov a tunelov, napr. Zvolen - Pstruša) stojí cca 15 miliónov, je to teda zhruba 115 kilometrov jednoduchých diaľnic. Zhruba toľko (1,7 miliardy) stojí ročne fungovanie základných škôl na Slovensku. Rozpočet na lieky a zdravotnícke pomôcky na rok 2023 je zhruba 1,5 miliardy eur. Alebo sa na to môžeme pozrieť cez príjmy: Na dani z minerálnych olejov (benzín, nafta) sa vyberie zhruba 1,3 miliardy ročne. Na DPH sa vyberie zhruba 10 miliárd ročne na dani z príjmu právnických osôb ("firemná daň") sa vyberie zhruba 4 miliardy eur ročne."

Celý článok zo dňa 23.3.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards