Podpora vyhrievania bazénov a domov je v rozpore s potrebou šetrenia energie, upozorňuje analytik

Denník SME uverejnil rozhovor s analytikom Radovanom Ďuranom k aktuálnej situácii na trhu s energiami. 

Podpora vyhrievania bazénov a domov je v rozpore s potrebou šetrenia energie, upozorňuje analytik

Radovan Ďurana, INESS: 

"V prvom rade treba povedať, že úlohou vlády nie je zabraňovať nárastu cien. Toto je z ekonomického pohľadu veľmi nešťastný spôsob, pretože cena reguluje dopyt. Reguluje našu potrebu. Aj minulý rok sme videli, vďaka tomu, že ceny boli zregulované tak prísne, takmer najviac v EÚ, že ľudia svoju spotrebu obmedzili len minimálne. Keď je energií nedostatok, potrebujeme šetriť. Potom sa snaha o šetrenie prenáša na priemysel alebo na výrobný sektor. Čo následne ovplyvňuje tvorbu pracovných miest.

Je komplikované žiadať od vlády, aby preniesla trhové zvyšovanie cien energií aj do domácností a skutočnosti. Keď sa však pozrieme do Českej republiky, tam sa to stalo takmer v plnej miere. Trhové ceny plynu a elektriny boli takmer dvojnásobne vyššie, ako na Slovensku. Politicky a ekonomicky priechodné by bolo, keby vláda postupne v priebehu dvoch až troch rokov púšťala trhové ceny aj do domácností. Ceny by v budúcom roku mali vzrásť."

Celý rozhovor zo dňa 8.9.2023 si môžete prečítať tu.
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards