Poplatky u lekára? Slováci sú rozpoltení.

Denník N uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k výsledkom prieskumu verejnej mienky INESS o pohľade slovenských pacientov na fungovanie zdravotníctva. 

Poplatky u lekára? Slováci sú rozpoltení.

Martin Vlachynský, INESS: 

"Úvodom roka prišli správy o nemalých poplatkoch, ktoré od pacientov začali vyberať niektoré ambulancie. V tomto momente sa nejedná o systémový krok. Skôr ide o snahu zatlačiť na vládu a vyvolať prehodnotenie rozpočtu, ktorý ambulanciám v čase 15 %-nej inflácie prisúdil navýšenie zdrojov o 6-7 %. No téma poplatkov v zdravotníctve tu s nami už ostane. Nožnice medzi nákladmi a zdrojmi v systéme sa postupne roztvárajú. Poplatky predstavujú nový potenciálny príjem pre zdravotníctvo a zároveň motivačný nástroj na citlivejšie využívanie obmedzeného množstva služieb pacientami. Ako sa Slováci stavajú k možnosti platenia za verejné zdravotnícke služby? Odpoveď na túto otázku poznáme vďaka prieskumu, ktorý si dal INESS vypracovať na jeseň 2022.

Prieskum verejnej mienky uskutočnila agentúra FOCUS v dňoch  21.09. - 27.09.2022 formou osobných rozhovorov. Výberovú vzorku tvorilo 1009 respondentov. V  prieskume sme pomocou siedmych otázok overovali názor obyvateľov Slovenska na hlavnú úlohu verejného zdravotníctva, priority, ochotu uvažovať nad nákladmi kvality či ochotu kupovať si dodatočné služby. Hlavnou otázkou bolo porovnanie príklonu k „necielenému“ (kvantita bežnej liečby na úkor kvality liečby ťažkých stavov) verejnému zdravotníctvu, alebo „prioritizujúcemu“ (kvalita liečby ťažkých stavov na úkor kvantity bežnej liečby) verejnému zdravotníctvu."

Celý komentár zo dňa 17.1.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards