Porovnanie Slovenska a Česka: Ako sa nám žije 30 rokov po rozpade? Vo väčšine parametrov sme pohoreli

Denník Nový čas zverejnil hodnotenie analytika Radovana Ďuranu k rozdielu medzi ekonomikami Slovenska a Česka. 

Porovnanie Slovenska a Česka: Ako sa nám žije 30 rokov po rozpade? Vo väčšine parametrov sme pohoreli

Radovan Ďurana, INESS

O rozdieloch medzi ČR a SR by sa dalo diskutovať dlhé hodiny. Česká ekonomika je silnejšia, bohatšia, vyspelejšia a produktívnejšia. Je za tým veľa dôvodov, či už historických, kultúrnych, geografických, alebo politických. Bohatstvo pochádza z investícií, inovácií a práce. Na Slovensku sa dlhodobo menej pracuje. Od roku 1998 sa len trikrát stalo, že celkový počet nezamestnaných bol v ČR vyšší ako v SR. Inak v tejto neradostnej štatistike dominuje Slovensko. Výsledok je to veľmi zlý najmä preto, že Slovensko má dvakrát menej obyvateľov. Český trh práce je pritom nenásytný, zamestnáva násobne viac cudzincov ako slovenský vrátane státisícov Slovákov či Ukrajincov.

Celý článok uverejnený dňa 3.1.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards