Priorita je bezplatná liečba, nie kvalita či čakacie lehoty

Mesačník Zdravotnícke noviny uverejnil dňa 12.1.2023 vyjadrenie analytika Martina Vlachynského k prieskumu verejnej mienky INESS o pohľade Slovákov na zdravotnícke služby. 

Priorita je bezplatná liečba, nie kvalita či čakacie lehoty

Ako povedal, väčšina obyvateľov preferuje existujúce, necielené zdravotníctvo, ktoré je bezplatné, bez oficiálnych bariér k čerpaniu služieb ako poplatky či povinné konzultácie pred návštevou lekára.

Martin Vlachynský, INESS: 

„Problémom tohto modelu je, že sa snaží každému dať všetko, bez akýchkoľvek limitov. V realite ide o prídelové zdravotníctvo, kde sú významné dlhšie čakacie lehoty alebo neschopnosť dostať sa ku konkrétnym vyšetreniam, hoci formálne nárok na tieto vyšetrenia existuje.“

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards