Prosím, zostavte vyrovnaný rozpočet

Denník E uverejnil kometár analytika Radovana Ďuranu ku konsolidácii verejných financií. 

Prosím, zostavte vyrovnaný rozpočet

Radovan Ďurana, INESS: 

"Niekedy je dobré vystúpiť z vlastnej bubliny a pozrieť sa na problém z úplne iného pohľadu. Napríklad tak, že si urobíme malé myšlienkové cvičenie. Ako by mal vyzerať schodok rozpočtu štátu na budúci rok v súčasnej ekonomickej situácii? Zamestnanosť je blízko rekordnej úrovne roku 2019. Počet nezamestnaných je veľmi nízky, dosahuje 170-tisíc. Iste, aj v tejto skupine sú potenciálni daňoví poplatníci, ale nebude ich veľa, stačí sa pozrieť do Česka. Krajina s najnižšou mierou nezamestnanosti v EÚ má 270-tisíc nezamestnaných.

Výber DPH má tento rok vzrásť o 13 percent, dane z príjmu fyzických osôb o 11 percent. Rastú nominálne mzdy, ľudia svoje zárobky poctivo míňajú, prestali šetriť, dalo by sa povedať – „len aby naplnili štátnu kasu“. Pochopiteľne, vyššie mzdy živia aj sociálnu poisťovňu a zdravotné poisťovne, a tak balansujú rastúce výdavky. Daňové zaťaženie zamestnancov, dojných kráv verejnej kasy, je ôsme najvyššie v OECD, a tak priestor na významný rast príjmov štátu je limitovaný. Vývoj na trhu s energiami sa po prudkom poklese cien plynu dostal do nového normálu. Vyššie ceny v Európe, neschopnej ťažiť fosílne palivá, budú pravdepodobne trvalé, nemôžeme hovoriť o extréme alebo anomálii. Plošné dotácie budúci rok je možné zrušiť, adresné dotácie ohrozených domácností budú násobne „lacnejšie“."

Celý komentár zo dňa 8.6.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards