Samosprávy varujú pred rušením nemocničných oddelení

Denník Pravda uverejnil dňa 4.4.2023 hodnotenie analytika Martina Vlachynského problémov fungovania slovenského zdravotníctva. 

Samosprávy varujú pred rušením nemocničných oddelení

Martin Vlachynský, INESS: 

"Slovenské zdravotníctvo je v zajatí centrálneho plánovania. Na úrovni ministerstva sa kreslia nielen nemocnice, ale aj rozsah starostlivosti v týchto nemocniciach. OSN sa do toho snaží vložiť aspoň náznak flexibility v podobe "doplnkových" programov, čo je dobre, ale nie je to ideálne riešenie. Na konci dňa totiž každý technokratický plán skĺzne do politiky, keď regióny začnú lobovať za zmenu pôvodného konceptu. Lepším riešením by bol postupný presun kompetencií ( a s nimi samozrejme aj zodpovednosti a financií) v zdravotníctve do regiónov, vrátane nemocničnej starostlivosti. Viď napríklad Česká republika, kde si mesto pripravuje nemocnicu väčšiu, ako sú Bory."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards