Situácia s dovozom ukrajinského obilia

Rádio Expres odvysielalo dňa 18.9.2023 komentár analytičky Moniky Budzák k zavedeniu stopky ukrajinským agrokomoditám.

Situácia s dovozom ukrajinského obilia

Ako uviedla, obavy slovenských farmárov sú na mieste, keďže Ukrajina má k dispozícii veľké úrodné plochy a dokáže tak produkovať komodity výrazne lacnejšie. V rámci opatrení bolo v hre zapečatenie dodávok a finančná správa plánovala udeľovať vysoké pokuty pre podnikateľov, ktorí tento tranzit porušia. Štát napokon pristúpil k najjednoduchšiemu riešeniu.

Monika Budzák, INESS: 

"Treba ale povedať, že ani tento zákaz nie je úplne nepriestrelný, lebo obilie sa môže dostať na slovenský trh aj z inej európskej krajiny, teda nie je to riešenie, ktoré je úplne najideálnejšie pre nás. Takéto jednostranné rozhodnutie skupiny členských krajín v budúcnosti poškodiť európsky trh. Je to rizikové aj pre samotné Slovensko, keby napr. sa teraz rozhodlo Rakúsko jednostranne zakázať dovoz automobilových komponentov, poškodilo by to našu ekonomiku a v rámci spoločného trhu to aj predstavuje akýsi nebezpečný precedens do budúcna, že takéto situácie sa budú opakovať."
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards