Smer nie je so sľubom 13. dôchodku originálny, v programe ho majú aj SNS, aj Sme rodina

Radovan Ďurana sa pre Denník N vyjadril k 13. dôchodku. 04. 02. 2020.

Smer nie je so sľubom 13. dôchodku originálny, v programe ho majú aj SNS, aj Sme rodina

Analytik INESS Martin Vlachynský hodnotí situáciu racionálne. „História nás naučila, že pri zavádzaní akéhokoľvek elektronického systému zo strany štátu musí byť odborná aj laická verejnosť v strehu, hoci projekty ezdravia v rámci štátnej správy patrili skôr k tým lepším,“ uznal.Pred desiatimi rokmi strana SMER-SD oblepila Slovensko predvolebnými bilbordami, na ktorých sľubovala 13. dôchodky. K sľubu sa vrátila aj v roku 2015 a dnes opäť hovorí, že ak bude po voľbách v budúcej vláde, penzisti budú mať 13. dôchodok. Na bilbordy ale tento záväzok strana nezavesila.

„Rozpočtové dopady tohto kroku sa ani neodvažujem počítať. V skutočnosti oba tieto návrhy môžeme považovať za bezpredmetné,“ komentoval návrhy Radovan Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS.

Z pohľadu udržateľnosti dôchodkového systému na Slovensku je podľa neho podstatné len to, ako zrušiť alebo obísť strop veku odchodu do dôchodku a ako zrušiť alebo výrazne znížiť percento minimálneho dôchodku v pomere k priemernej mzde.

„Všetky ostatné návrhy na zvyšovanie dávok len priblížia deň, kedy požiadavky Sociálnej poisťovne na dotáciu zo štátneho rozpočtu budú neúnosné a systém ako ho poznáme dnes, padne,“ hovorí Ďurana.

Ekonómovia už dávnejšie už prezentovali, že po voľbách by sa mali riešiť najmä minimálne penzie a dôchodkový strop.

Do programového vyhlásenia vlády treba podľa Ďuranu napísať, že v záujme udržateľnosti dôchodkového systému sa tieto dva parametre budú musieť výrazne zmeniť.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards