Spojme plátanie dier s kvalitou

Denník Hospodárske noviny uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k ekonomickým výzvam, ktorým bude čeliť nová vláda. 

Spojme plátanie dier s kvalitou

Martin Vlachynský, INESS: 

"Ficova nová vláda bude v zaujímavej situácii. Od roku 2006, keď prvýkrát nastúpil, sa dosiaľ len raz (v 2009) ocitol v riadnej ekonomickej šlamastike. Takmer dve dekády sa so svojimi sociálnymi balíčkami viezol na tobogane konjunktúry, vyvolanej lacnými peniazmi. Apokalyptický scenár je, že nová vláda úplne odignoruje realitu a pôjde ďalej rozpočtové „bomby“. Voliči sú nabudení Matovičovými a Krajniakovými balíčkami. Obzvlášť, keď inflácia sa síce spomaľuje, ale stále je vysoká. A od nového roka pôjde plyn pre domácnosti o sto percent hore, ak nová vláda opäť neschváli veľmi drahé kompenzácie. V takom prípade by sa aktuálny katastrofálny deficit opakoval aj v ďalších rokoch."

Celý komentár zo dňa 23.10.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards