Štát zarobil na zdražovaní. Matovičovu a Hegerovu kasu zachránili dve dane

Denník Hospodárske noviny zverejnil komentár analytika Radovana Ďuranu k rastu daňových príjmov v štátnom rozpočte. 

Štát zarobil na zdražovaní. Matovičovu a Hegerovu kasu zachránili dve dane

Ako povedal nárast v prípade výberu dane z pridanej hodnoty, je spôsobený tým, že na rozdiel od spotrebnýcn daní, ktoré su stanovované nominálne na jednotku objemu, DPH je definovaná ako percentuálna sadzba. Pri prudkom rastie cien musí rýchlo rásť výber DPH a to za predpokladu, že nerastie podiel šedej ekonomiky.

Radovan Ďurana, INESS: 

"V prípade dane z príjmu právnických osôb sú vysoké hotovostné príjmy spôsobené vysokou ziskovosťou veľkých firiem v roku 2021. Daň za toto obdobie bola zaplatená práve vlani. Hlavne veľké firmy ako napríklad U.S. Steel, energetické firmy ako Slovnaft a Slovenské elektrárne, či automobilky dosiahli po útlme v roku 2020 vysoké zisky. Vo firmách, ktorým sa darí udržať ziskovú maržu aj počas inflácie, pochopiteľne dôjde k rastu zaplatenej dane aj za rok 2022."

Celý článok zo dňa 2.1.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards