Ideálna rada v nemocnici? Taká, ktorá nie je pod žiadnym tlakom (Aktualne.sk)

Hospodárenie štátnych nemocníc je témou dňa práve preto, že ich straty nie sú stratou súkromných vlastníkov, ale všetkých daňových poplatníkov, konštatoval na margo plytvania dňa 22.11.2014 Ján Dinga z INESS. Ako ďalej dodal, zlé hospodárenie autoservisu či pekárne znáša jej vlastník. Predražené CTečka však platíme všetci.

Ideálna rada v nemocnici? Taká, ktorá nie je pod žiadnym tlakom (Aktualne.sk)

Ideálna rada v nemocnici? Taká, ktorá nie je pod žiadnym tlakom BRATISLAVA - Schvaľujú v nemocniciach rozpočty, môžu dokonca rozhodnúť o osude riaditeľa, majú dohliadať na dodržiavanie zákona. Aj toto sú úlohy správnych rád, na ktoré majú dávať pozor rady dozorné. Ako by mal vyzerať ich ideálny príklad, aby sme sa vyhýbali kauzám podobným tým, ktoré hovoria o predražených nákupoch CT-čok? Ilustračné foto Zdroj - TASR Peter Visolajský, šéf Lekárskeho odborového združenia, tvrdí, že momentálne sprevádzajú zdravotníctvo, pokiaľ ide o správne či dozorné rady, dve reality.

Tou prvou je politika. Ak sa aj podľa Visolajského v rade nemocnice objaví skupinka ľudí s charakterom, prevalcujú ich politici.

"To sme videli v Piešťanoch. Druhá realita je, vo väčšine nemocníc nie je žiadna dozorná rada. O to sme ministra Uhliarika žiadali už v roku 2011, aby tu boli, aj vo fakultných nemocniciach, zamestnanecké rady. Nevidím dôvod, prečo by nemohli byť. Keď od nás premiérka Radičová pýtala protikorupčné opatrenia, mala to tam. Tak sa pýtam, v čom bol problém?" Pokrivené motivácie Systému nemusí prospievať ani príliš časté striedanie manažmentov štátnych nemocníc a iných štátnych inštitúcií v zdravotníctve. Dušan Zachar, analytik INEKO, tvrdí, že táto skutočnosť vytvára pokrivené motivácie. "A popri mäkkých pravidlách hospodárenia v príspevkových organizáciách je jednou z najzásadnejších príčin zlých hospodárskych čísel štátnych zariadení," vysvetľuje.

Podľa neho by na riadiacich a dozorných miestach v zdravotníctve, a nielen tam, mali sedieť ľudia, ktorí danej problematike rozumejú a následne by mali byť aj adekvátne odmenení - štandardnou odmenou.

"Lebo v opačnom prípade budú hľadať svoju odmenu vo forme rôznych provízií z pre spoločnosť nevýhodných nákupov alebo rôznych iných zvýhodnení najrozličnejšieho charakteru," tvrdí.

Začať vhodnou právnou formou Ani podľa analytika Tomáša Szalaya z Health Policy Institute politické nominácie - bez ohľadu na farbu vlády - očividne nefungujú. "Treba hľadať iné riešenia, ako nemocnice odpojiť od politiky a jej zhubných účinkov," tvrdí. Podľa neho by sa malo začať vhodnou právnou formou.

"Príspevková organizácia to rozhodne nie je, tá nemá žiadnu správnu či dozornú radu. Nemusí sa podrobovať externým auditom. Jej manažment nenesie zodpovednosť za výsledok hospodárenia. A príspevkové organizácie sa smú beztrestne zadlžovať, lebo za ich dlhy ručí niekto iný," podotýka Szalay s odkazom na štát, prípadne kraje.

Nevýhodná je podľa neho aj právna forma neziskovej organizácie.

"Napriek marketingovému názvu, "nezisková" neznamená, že nedosahuje zisk.

Práve naopak, ak chce prežiť, dosahovať ho musí - potrebuje ho na investície a rozvoj. Ale hlavný problém je v tom, že nezisková organizácia nemá adresného vlastníka. O jej osude rozhodujú orgány, ktorých personálne obsadenie s nemocnicou často vôbec nesúvisí."

CT-čkom preslávená piešťanská nemocnica je podľa Szalaya vzorovou ukážkou.

"Obchodné spoločnosti, myslím najmä na akciové spoločnosti," komentuje ďalej analytik, "musia viesť účtovníctvo na lepšej úrovni, musia sa nechať zvonku auditovať, a musia hľadať spôsob, ako hospodáriť prinajmenšom vyrovnane. Akciová spoločnosť má svoje predstavenstvo - čo by mali byť ľudia s manažérskymi zmluvami, ktorí dostanú merateľné ciele. A dozornú radu, z ktorej tretinu podľa Obchodného zákonníka musia tvoriť zástupcovia zamestnancov."

Odbornosť na prvom mieste "Nominácie politikmi ako také nemusia byť problémom. Ministerstvo zdravotníctva je zriaďovateľom mnohých nemocníc a za ich fungovanie je zodpovedné," hovorí Zuzana Dančíková z Transparency International Slovensko.

Zároveň však pripomína, že kvalitná správna či dozorná rada by mala pozostávať z členov s presvedčivou kvalifikáciou.

"Odbornosť by mala byť dôležitejšia ako vzťahy s politikmi - kvalifikovaný člen by mal napríklad vo funkcii prežiť i výmenu ministra či vlády. Dlhšie pôsobenie odborníkov by im umožnilo sústrediť sa na dlhodobý rozvoj nemocníc," okomentovala.

Ideál? Bez tlaku Podľa Visolajského je ideálnou radou nemocnice taká, ktorá nie je pod vplyvom či tlakom žiadnej politickej strany ani finančnej skupiny. "Jej zástupcovia by mali byť zvolení širokým spektrom ľudí, teda zamestnancami.

To je tá skupina ľudí, ktorej záleží na tom, aby ten podnik, nemocnica fungovala. Aby mali dobré podmienky na prácu, vedia, že ho nemôžu tunelovať."

Čím viac ľudí môže tých zástupcov voliť, tým lepšie, pretože zamestnanci podľa šéfa LOZ "vedia presne, kto má akú povesť." V dozorných radách by podľa neho nemali sedieť ani ľudia, ktorí majú tendenciu ututlávať. Alebo takí, ktorým neprekážajú analýzy, podľa ktorých majú ich nemocnice vo verejných obstarávaniach 1,1 ponúk.

Podľa Dančíkovej by správne a dozorné rady mali podliehať prísnejšej kontrole verejnosti. "Preto by ministerstvo malo tlačiť na zverejňovanie informácií o kvalifikácii členov, ich odmenách či konfliktoch záujmov ako aj o rozhodnutiach rád a hlasovaní jednotlivých členov."

Tie, ktoré sa nedotknú našej peňaženky Analytik INESS Ján Dinga pre zmenu hovorí, že ideálne správne a dozorné rady sú tie, ktoré nedočiahnu do peňaženky daňového poplatníka.

"Hospodárenie štátnych nemocníc je témou dňa práve preto, že ich straty nie sú stratou súkromných vlastníkov, ale všetkých daňových poplatníkov. Zlé hospodárenie autoservisu či pekárne znáša jej vlastník. Predražené CTečka však platíme všetci," podotýka.

Základným problémom štátnych inštitúcií je podľa neho chýbajúca motivácia hospodáriť efektívne. Straty sa totiž nikomu nezosobňujú a platia ich všetci daňoví poplatníci.

"Aj z tohto dôvodu sú v manažmentoch štátnych nemocníc uprednostňovaní politickí nominanti bez ohľadu na svoju odbornosť. Aj v prípade, že zdravie chápeme ako verejný statok, neznamená to, že musí byť poskytovaný štátnymi nemocnicami," uzatvára expert.

Stanislava Harkotová

Aktualne.sk, 22.11.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards