Nikto vám nedá toľko, čo vám môžeme sľúbiť

Otvorenie II. piliera vstúpilo do druhého polčasu. Podľa ministra práce Richtera už 30 000 sporiteľov odišlo.

Nikto vám nedá toľko, čo vám môžeme sľúbiť

Je to veľa alebo málo? V porovnaní s predchádzajúcimi otvoreniami, keď si sporitelia nechávali rozhodnutie na koniec obdobia, ide o pomerne vysoké číslo. No z pohľadu ministerstva, ktoré považuje II. pilier za nevýhodný pre milión sporiteľov, je to veľmi málo. Koniec koncov, jeden list veľkú zmenu vyvolať nemôže. Zo zahraničných skúseností vyplýva, že asi polovica ľudí si list otvorí, a z nich možno štvrtina dočíta do konca. A koľko z nich ho aj pochopí?

Niežeby boli ľudia takí ľahostajní. Diskusné fóra a online diskusie sú výdatne obstreľované prosbami o radu. Oplatí sa mi vystúpiť? Nemožno sa im čudovať. Vláda ich postavila do celkom nepríjemnej situácie. Núti ich posudzovať parametre, vlastnosti, systémy, a prognózovať budúcnosť o 10 či 40 rokov. Netreba zdôrazňovať, že to sú otázky, v ktorých sa nedokážu zhodnúť dvaja ekonómovia.

Sporitelia dostali list, ktorý im má naznačiť, ako sa rozhodnúť. List, v ktorom nie sú žiadne zdroje podkladových informácií. Žiadny odkaz na parametre, a predpoklady, kde by si mohol sporiteľ overiť, či Ministerstvo počíta s reálnymi predpokladmi, alebo hodnotami, ktoré sú príliš optimistické. Bude priemerná mzda rásť aspoň tak rýchlo ako zhodnotenie akciových trhov? Alebo práve naopak?

Viac informácií k listu ministerstvo ani poisťovňa neponúkajú a aby sporiteľov úplne nezmiatli, ponúkajú zjednodušené, kusé informácie. Výpočet zhodnotenia II. piliera sa stretlo s kritikou nielen DSSiek. Porovnávanie tohto zhodnotenia s rastom priemernej mzdy – akoby indikátora rastu dôchodkov prvého piliera, bolo označené za zavádzajúce.  Rast priemernej mzdy totiž neznamená, že štát rastúce dôchodky dokáže vyplácať. A to je vlastne najväčšia slabina listu pre 1,5 milióna sporiteľov. Chýbajú v ňom informácie o  stave  prvého piliera. Kam majú vlastne sporitelia úspory vrátiť.

Dôchodky z prvého piliera sú vyplácané len vďaka tomu, že sa štát zadlžuje. Nebyť dotácií zo štátneho rozpočtu, priemerný dôchodok by bol o 30 eur nižší. Sporitelia si často neuvedomujú, že v poisťovni žiadny účet nemajú. Na svojich účtoch už majú nasporených priemerne o 10% viac, ako si tam vložili. Týchto 10% síce poteší poisťovňu (vládu), ale na ich dôchodok nebudú mať žiadny vplyv. A ministerstvo už vôbec necíti potrebu oznámiť sporiteľom, aké riziká skrýva demografická kríza na Slovensku. Aký bude vysoký dôchodok, keď na jedného dôchodcu nebudú pracovať traja, ako dnes, ale len jeden človek?

Spísali sme preto list s týmito informáciami, a poslali sme ho práve ministerstvu a Sociálnej poisťovni. Predpokladáme totiž, že list sporiteľom nebol posledný a príde ešte intenzívna kampaň. Navrhli sme im, aby do zásielky vložili aj list o I. pilieri. V nedeľu minister Richter pripustil, že ďalší list by mal informovať aj o I. pilieri. Uvidíme, ako. Svet ekonomickej neistoty totiž na ministerstve vidia inak. Na otázku predpokladaného poklesu dôchodkov z prvého piliera v budúcnosti odpovedá ministerstvo s ľahkosťou politika, ktorý nemusí nič garantovať. „Domnievame sa, že aj budúce vlády budú musieť byť k týmto dôchodcom rovnako zodpovedné a udržiavať túto výšku dôchodkov tak, ako je nastavená v súčasnosti."

Pritom už teraz sa postupne znižujú dôchodky tým, ktorí zarábali viacej, a vek odchodu do dôchodku sa bude predlžovať všetkým. Priznané dôchodky porastú pomalšie vďaka valorizácii, o dôchodcovskú infláciu. To sú všetko zmeny, ktoré majú spomaliť zväčšovanie diery v poisťovni. Ktoré zmeny však dieru zacelia? Problém ministerstvo dnes nechce ani pripustiť. Akurát sporiteľov presviedča sľubom, že aj budúce vlády budú tak štedré, ako tie súčasné.

Hospodárske noviny, 5.5.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards