50 000 eur do ruky

Medzi ekonómami koluje vtip o štáte, ktorý vám najskôr doláme nohy a následne poskytne barly. Takéto barly chce ministerstvo školstva ponúknuť mladým a vzdelaným ľudom v zahraničí, aby sa s ich pomocou dopotácali naspäť na rodnú hrudu. 10 000 EUR pre mladých vysokoškolákov z prestížnych univerzít a 50 000 EUR pre ľudí z vedúcich pozícii nachystal minister školstva Juraj Draxler v grantovom programe Návrat domov.

50 000 eur do ruky

Už na prvý pohľad však ide o pomerne nesystémové riešenie. Namiesto dotovania vybraných šikovných a vzdelaných ľudí (podľa rozpočtu ich bude od 20 do 100), aby sa vrátili naspäť na Slovensko, by sa vláda možno mohla zamyslieť nad všeobecným zlepšovaním podnikateľského prostredia, vzdelávania a výskumu na Slovensku, aby títo ľudia nemuseli odchádzať. Teda skúsiť  najskôr nelámať nohy, aby sa nemuseli rozdávať barly.

Celkové ročné náklady na tento program sa nemusia zdať na prvý pohľad vysoké. Minister žiada 1 mil. eur. Otázka, ktorá by mala sprevádzať každý podobný návrh, by mala stáť takto: prinesie toto opatrenie daňovému poplatníkovi čistý úžitok? Zrejme nikto neočakáva, že títo špičkoví odborníci si nájdu prácu Rimavskej Sobote alebo Revúcej. Aké pozitívne kvantifikované očakávania toto opatrenie prinesie napríklad regiónom?

Na druhej strane sa objavujú informácie, že títo ľudia by mali skončiť vo verejnej správe a pomôcť tak zvýšiť jej kvalitu a výkon. Ak však chce minister Draxler riešiť len problém personálneho manažmentu v rámci verejnej správy, tak na to mohol ísť aj menšou okľukou. Nemusel hrať na nacionalistickú strunu a pátrať po v zahraničí titulovaných Slovákoch, ale jednoducho sa rozhodnúť zaplatiť za kvalitných ľudí na trhu práce.

A nakoniec praktická záležitosť: mladí vedeckí pracovníci, ktorí sa uchytili na zahraničných univerzitách alebo špičkových pracoviskách, poväčšine poznajú slovenské reálie.50 000 eur v priebehu 2 rokov v porovnaní s platom a prísľubom kariéry v zahraničí a vedomím podkapitalizovaného a slabo fungujúceho výskumu na Slovensku má len malú šancu pritiahnuť niekoho, kto chce dlhodobo robiť špičkový svetový výskum. Aby sa nestalo, že sa na Slovensko vráti druhá liga.
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards