Hudák mieri do Ríma (Hospodárske noviny)

Posilnenie pozície štátu v slovenských elektrárňach bude znamenať aj posilnenie politických nominácií, nehospodárneho riadenia, krátkodobého orientovania a zameriavanie sa na politické, nie ekonomické ciele, konštatoval na margo slovenských elektrární 17.6.2015 Martin Vlachynský.

Hudák mieri do Ríma (Hospodárske noviny)

Bude to jedna z jeho prvých pracovných ciest v pozícii ministra. A povedie rovno do Ríma - centrály talianskej spoločnosti Enel. Práve v tomto podniku, ktorý v Slovenských elektrárňach vlastní 66-percentný balík, bude riešiť jeden z najväčších problémov, ktorý vo svojom rezorte má. Tým je predaj väčšinového balíka talianskej spoločnosti v tomto strategickom podniku. Štát, ktorý má 34 percent akcií, si chce posilniť svoju pozíciu v elektrárňach. "Či spôsob napríklad nadobudnutia 17-percentného podielu je najlepší, je otázkou rokovaní," povedal nový minister hospodárstva Vazil Hudák. Zvýšenie podielu v elektrárňach preferoval jeho predchodca Pavol Pavlis, čo si následne osvojil aj šéf kabinetu Robert Fico. "Myslím, že ide o dobrý nápad," konštatoval ekonóm Radek Schmied.

Nie je však jediný, kto možné zvýšenie podielu v Slovenských elektrárňach preferuje. Pridáva sa k nemu aj ekonomický energetický analytik J&T Banky Michal Šnobr. Ako povedal, získať väčšinu v podniku je jednoznačne dobrým krokom. "Iná cesta nie je. Myslím si však, aby z hľadiska slovenskej vlády mal štát všetko pevne vo svojich rukách, mal by ho kúpiť celý," dodáva Šnobr.

Vplyv na podnik
Ak by sa štát definitívne rozhodol získať väčšinový podiel v elektrárňach, získal by v podniku väčší vplyv. Cez valné zhromaždenie by mohol rozhodovať o všetkých kľúčových krokoch, čím by získal rozhodujúci vplyv na fungovanie v spoločnosti. Zároveň by mohol v prípade vyplácania dividend získať väčší balík peňazí. Práve toto však kritizuje analytik Inštitútu INESS Martin Vlachynský. "Posilnenie pozície štátu v slovenských elektrárňach bude znamenať aj posilnenie politických nominácií, nehospodárneho riadenia, krátkodobého orientovania a zameriavanie sa na politické, nie ekonomické ciele," povedal analytik. Ide napríklad o sociálne úľavy či poskytovanie zliav vybraným podnikom.

O posilňovaní štátu v Slovenských elektrárňach má nový šéf rezortu Vazil Hudák hovoriť s Enelom v Ríme už koncom júna. Pôvodne mal ísť Fico rokovať s Enelom už začiatkom júna. "Je to čiste logistická záležitosť. Možno zavážilo aj to, že som sa až dnes (včera, pozn. HN) stal ministrom," konštatoval Hudák. Táto cesta sa odohrá presne v čase, keď Enel vyhodnocuje ponuky od záujemcov. Tie dostal od konzorcia maďarského MVM Group a slovenského Slovnaftu a českého Energetického a průmyslového holdingu. Hovorí sa, že ďalšie dve záväzné ponuky podali čínska spoločnosť China National Nuclear Corporation a fínska spoločnosť Fortum.

Priorita? Dostavba Mochoviec
Priorita však ostáva. Štát chce dostavať Jadrovú elektráreň Mochovce. Vlani na jeseň exminister hospodárstva Pavol Pavlis s Enelom dohodol, že rozpočet Mochoviec vyjde na 4,6 miliardy eur. "Tá suma sa stále vyvíjala v čase. My to berieme zatiaľ ako konečnú sumu. Je to však otázka rokovaní. Chcem si všetky veci okolo toho ešte nejakým spôsobom vysvetliť a potom uvidíme," konštatoval nový šéf rezortu.

Rozpočet na dostavbu Mochoviec sa zvyšoval už dvakrát. Začínalo sa na sume 2,8 miliardy eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 miliardy eur. Okrem zvyšovania rozpočtu dostavby jadrovej elektrárne sa posúval aj jej termín. Posledný termín dostavby Mochoviec je v rokoch 2016 a 2017.

Hospodárske noviny, 17.6.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards