INESS Friedman Day 2015

30. júla INESS zorganizoval v poradí už 6. ročník ekonomického podujatia na pripomenutie intelektuálneho odkazu ekonóma a držiteľa Nobelovej ceny za ekonómiu Miltona Friedmana. Tohtoročným rečníkom bol známy český ekonóm Petr Bartoň, ktorý strávil časť jeho akademickej kariéry ako výskumník práve na University of Chicago, kde Milton Friedman pôsobil a kde sa s ním aj osobne stretol.

INESS Friedman Day 2015

Podujatie otvoril krátkym príhovorom Juraj Karpiš, v ktorom predstavil publiku Petra Bartoňa, ktorý momentálne pôsobí ako výskumný pracovník v Institute for Research in Economic and Fiscal Issues (IREF Europe), kde sa venuje fiškálnym politikám a súčasnému vývoju Európskej únii. Bartoň vyštudoval ekonómiu na prestížnych univerzitách v Cambridge a Chicagu. Práve doktorandské štúdium na druhej zmieňovanej univerzite ho spája s odkazom Miltona Friedmana, kde prišiel do styku s jeho myšlienkami a tiež samotným Friedmanom. Neskôr Bartoň učil na Anglo-Americkej vysokej škole a Vysokej škole ekonomickej v Prahe. Okrem fiškálnej problematiky sa venuje aj ekonómii nerestí a ich regulácii zo strany štátu.

Do Bratislavy prišiel s prednáškou s názvom: „Milton Friedman: Známa aj nepoznaná tvár.“ V nej sa venoval dôvodom, prečo je dnes Milton Friedman aj po toľkých rokoch stále mnohými obdivovaný a zároveň inými zatracovaný. V prednáške okrem iného poukázal aj na dôležitosť pri rozlišovaní dvoch tvárí Miltona Friedmana: chronologicky prvá tvár je spájaná predovšetkým s akademickou a vedeckou prácou na univerzite v Chicagu a v zásade sa nezaoberala politickou filozofiou a verejnou politikou. Prvá tvár Miltona Friedmana tak bola čisto vedecká a venovala sa predovšetkým bezhodnotovému skúmaniu. Druhá tvar na druhej strane zhodnotila predchádzajúce vedecké bádanie a začala ho používať na odporúčania politikom. To vyústilo vo Friedmanovu obhajobu slobody a trhu ako vhodných prostriedkov na naplnenie cieľov verejnej politiky. Friedmanov liberalizmus tak nebol prvotným predpokladom, ale až následným výsledkom bádania podporeným dlhoročným výskumom. Prednáška bola taktiež prešpikovaná množstvom zaujímavosti a osobných skúsenosti Petra Bratoňa ako s University of Chicago, tak aj so samotným Miltonom Friedmanom.

Aj napriek dovolenkovej sezóne sa podujatia v KC Dunaj zúčastnilo vyše 100 poslucháčov, medzi ktorými nechýbali univerzitní profesori, zástupcovia neziskových organizácií na Slovensku, novinári, bankoví analytici a študenti. Títo všetci vydržali pozorne počúvať výklad Petra Bartoňa skoro celé dve hodiny. Po prednáške nasledovala najskôr oficiálna a neskôr neoficiálna diskusia o živote a práci Miltona Friedmana, ktorú si mohli poslucháči spríjemniť občerstvením v podobe klasického amerického jedla – hamburgermi.

Partnerom podujatia bola americká nadácia Friedman Foundation for Educational Choice.

Fotogaléria z podujatia:

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards