Koľkými eurami naozaj dotujeme uhlie?

Časť slovenskej verejnosti už po viacerých kolách verejných diskusií v médiách tuší, že vo svojich účtoch platí aj špeciálny doplatok na výrobu elektriny z domáceho uhlia. Ten pokrýva náklady vysoko stratovej výroby elektriny v elektrárni Nováky, resp. podľa rastúcich protestov Slovenských elektrární dokonca len časť týchto nákladov.

Koľkými eurami naozaj dotujeme uhlie?

V roku 2015 bolo takto vyplatených 94,5 milióna eur – fakt, ktorý je ľahko dohľadateľný. Menej známy je však fakt, že na výrobu z uhlia spotrebitelia neprispievajú len cez tento doplatok, ale paradoxne aj cez doplatok na KVET, čo nie je žiadna rastlinka, ale kombinovaná výroba elektriny a tepla. Popisný názov asi netreba vysvetľovať, spomeniem len, že typickým KVETákom sú niektoré teplárne, napríklad Tepláreň Košice.

V tejto kategórii nájdeme rôzne typy palív. Podľa oficiálneho zoznamu výrobcov OZE a KVET s doplatkom v roku 2015 dostali traja výrobcovia KVET z hnedého uhlia doplatok 8 048 673 eur, jeden výrobca z čierneho uhlia dostal 424 746 eur, a traja výrobcovia z kombinácie plyn/uhlie (pomer nepoznáme) dostali 12 920 173 eur. V roku 2016 to podľa plánu má byť 8 406 080 eur pre hnedé uhlie, 417 797 eur pre čierne uhlie a 17 587 648 eur pre plyn/uhlie. V skutočnosti tak štátna podpora spaľovania hnedého uhlia je ešte o 10 vyššia, ako by vyplývalo len z doplatku na výrobu elektriny z domáceho uhlia. K tomu treba samozrejme pridať aj dotáciu na výrobu elektriny z čierneho uhlia, čím sa dostávame na 116 mil. eur, ktorými spotrebitelia celkovo podporili spaľovanie uhlia.

Pre kompletný obraz uvádzame tabuľku doplatkov OZE a KVET pre všetky druhy výroby v roku 2015 a plán roku 2016. Pripomíname, že rok 2015 bol výrazne ovplyvnený kauzou „oznamovacia povinnosť“, keď na jeden rok stratila právo na doplatok asi tretina výrobcov.

Energie-portal.sk, 16.8.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards