Vratky za pol milióna eur zostali (HN)

 Martin Vlachynský komentoval plynové vratky vo vzťahu k novej dani z neživotného poistenia dňa 31.10.2016 pre Hospodárske noviny

Vratky za pol milióna eur zostali (HN)

 Posielanie vratiek za plyn sa blíži do finále. Po nápade, ktorý vznikol za druhej vlády Roberta Fica, štát rozoslal v troch fázach ľuďom skoro 47 miliónov eur. Po druhej fáze posielania sa ministerstvu hospodárstva vrátili poukážky za takmer pol milióna eur.

Podľa hovorcu rezortu hospodárstva Maroša Stana rezort nevyplatil peniaze za plyn z viacerých dôvodov, no presné údaje nemajú. "Ministerstvo hospodárstva nemá detailné informácie, avšak okrem úmrtia a zmeny adries sa vyskytli prípady straty poukážky, zabudnutie vybrať si príspevok na pošte a podobne," hovorí Stano. Rezort aj preto po druhej fáze posielania poukážok pristúpil k tretej, počas ktorej chce doručiť zvyšné vratky za plyn. Podľa Stana je ministerstvo pripravené vyplatiť peniaze každému, kto preukáže, že má na ne nárok.

Vratky za plyn vymyslela druhá Ficova vláda. Poukazy, ktoré domácnosti začali dostávať začiatkom tohto roka, mali byť jedným z krokov v boji proti energetickej chudobe. Podľa analytikov však išlo len o politické rozhodnutie a nemalo to žiadny skutočný efekt. "Domácnosti dostali jednorazovo 47 miliónov z rozpočtu, priložia k tomu 20 miliónov zo svojho a môžu to poslať nazad ako novú daň z neživotného poistenia. Na rozdiel od plynových vratiek táto daň nie je jednorazová," kritizuje vratky analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský. Podľa neho ide o opatrenie, ktoré z dlhodobého hľadiska škodí verejným financiám.

Vratky za plyn neboli určené výlučne domácnostiam. Výška závisí od toho, na čo domácnosť využíva plyn. Pokiaľ na ňom len varí, dostane poukaz s najnižšou hodnotou - desať eur. Maximum, čo od štátu dostanete, je 165 eur.

Martin Sliz
Hospodárske noviny, 31.10.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards