Slováci sú extrémisti. V šetrení pitnou vodou (Hospodárske noviny)

 Radovan Ďurana sa 4.10.2016 vyjadril pre Hospodárske noviny ku klesajúcej spotrebe vody na Slovensku

Slováci sú extrémisti. V šetrení pitnou vodou (Hospodárske noviny)

 Slováci minú každý rok menej a menej vody. Kým ešte pred šiestimi rokmi jej spotreboval jeden obyvateľ za deň niečo cez 83 litrov, vlani to bolo už len 77,3 litra. Tým sa spotrebiteľom podarilo podliezť aj hranicu hygienického minima, ktorá sa pohybuje na úrovni 80 litrov na osobu na deň.

Podľa analytika inštitútu INESS Radovana Ďuranu za tým stojí aj väčšia uvedomelosť. "Časy socializmu, keď sa v závodoch nechávala permanentne pustená studená voda, aby bola vždy chladná, keď sa niekto chcel napiť, sú už preč," myslí si Ďurana.

Na druhej strane je problematická aj cena vody, a to najmä na východnom Slovensku. Obyvatelia menších obcí odmietajú platiť 1,57 eura za kubík, čo si účtuje Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a radšej využívajú vlastné studne.

Hospodárske noviny, 4.10.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards