Hotovosť je opäť pod paľbou

Veľké bankovky nie sú len útočiskom drogových dílerov a špekulantov.

Hotovosť je opäť pod paľbou

 Nad „dobou cashu“ sa zmráka po celom svete. Najskôr na jar oznámila ECB, že do roku 2018 končí s produkciou 500-eurovej bankovky. Údajne preto, že bankovka pomáha v „nelegálnych aktivitách“. Či medzi nelegálne aktivity patrí aj snaha uchrániť svoj majetok pred problémami finančného sektora banka nespresnila. Americké doláre s denomináciami 1000 a viac dolárov opustili trh už pred pol storočím (ostávajú platné, ale kolujú už len v rukách zberateľov). Kanada zastavila výrobu „tisícky“ pred niekoľkými rokmi, Singapur stopol „desaťtisícku“ (hodnota skoro 7 000 eur!) pred dvoma rokmi a tak posledným mohykánom veľkých bankoviek ostávajú singapurská (Singapur manažuje aj maličkú brunejskú menu 1:1) a švajčiarska „tisícka“. Austrália v novembri dokonca oznámila, že zvažuje ukončiť výrobu 100-dolárovky. Zo Švédska opakovane tento rok prichádzali hlasy, že krajina je pripravená prejsť na bezhotovostnú ekonomiku.

Ak nepristanú na účtoch v bankách (ktoré ich zlikvidujú a vymenia za menšie denominácie), zrušené bankovky ďalej fungujú v obehu. To v takej Indii sa do toho pustili v Novembri zhurta. Tamojší štátny monopolný producent peňazí 1,3 miliarde ľudí nečakane zo dňa na deň zrušil platnosť 1000 (cca 14 eur) a 500 rupiových bankoviek, ktoré tvoria väčšinu hodnoty (86%) tamojšej hotovosti. Bez preukázania pôvodu (čo nie je jednoduché v krajine, kde väčšina ľudí funguje v šedej ekonomike) bolo možné zmeniť v krátkom čase len asi 55 eur hodnoty bankoviek. Šestina ľudstva na niekoľko dní prestala normálne fungovať a rýchlo sa snažila vyšmeliť zneplatnené bankovky preč. Nekonečné rady v bankách, šarvátky, rabovanie a milióny ľudí, ktorí prišli o peniaze. Ak vám to pripomína komunistické Československo v roku 1953, rozmýšľate správne.

Finále katastrofálneho roka pre hotovosť sa odohralo vo Venezuele. Krajina, ktorá sa stala laboratóriom zlých ekonomických politík a v posledných rokov zažila asi všetky ekonomické katastrofy, ktoré sa dajú predstaviť, sa rozhodla zneplatniť bankovky najvyššej hodnoty 100 bolívarov. Okrem iného aj preto, že vďaka hyperinflácii má táto „najvyššia“ bankovka hodnotu asi tri eurocenty. Revolučná republika síce bankovku zakázala, ale akosi nestihla dodať jej novú náhradu (s denomináciou po 10 000 bolívarov). Nižšie denominácie sa behom pár hodín v bankách minuli a krajinu zase raz na pár dní zachvátili nepokoje, keď zúfalí obyvatelia nevedeli, čo majú s plnými peňaženkami neplatných papierov robiť.

Nedajte si nahovoriť, že „doba cashu“ je vhodná len pre drogových dílerov a daňových špekulantov. Zašiť životné úspory do matraca je samozrejme hlúposť. Ale hotovosť má významnú bezpečnostnú funkciu v životnom plánovaní každého jednotlivca. Prenesením celého svojho finančného života do banky nad ním prakticky strácate plnú kontrolu. Peniaze v banke nikdy nemáte uložené, vždy jej ich len požičiavate. Ste jej veriteľom. Bezhotovostná ekonomika vám nedáva možnosť vystúpiť ani len s časťou svojich finančných aktív z rizika kolapsu konkrétnej banky, či celého bankového systému. Pred monetárnymi experimentami sa nebude dať ujsť a vaše súkromie bude v rukách iných. Myslite na to aj v roku 2018, keď vás zase niekto bude presviedčať o výhodách bezhotovostného sveta.

Hospodárske noviny, 27.12.2016

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards