Dávka v nezamestnanosti v Česku a na Slovensku

Agentúrna správa: Průměrná výše podpory v nezaměstnanosti v Česku již druhým rokem klesá. Ke konci března dosahovala 5 476 korun (223 eur), počas roka 2010 bola priemerná výška 5629 Kč (230 eur).

Dávka v nezamestnanosti v Česku a na Slovensku

Sociálna poisťovňa: Priemerná výška dávky za rok 2010 257eur.

Priemerná mzda v ČR v 2010: 23 951 kč (977,6 eur)

Priemerná mzda v SK v 2010: 769 eur

Podiel priemernej podpory v nezamestnanosti ku priemernej mzde je: 23,5%

Podiel priemernej podpory v nezamestnanosti ku priemernej mzde je: 33,4%.

Je pravdou, že na Slovensku je dvakrát tak vysoká nezamestnanosť ako v Česku. Je to však dôvod na vyššiu priemernú dávku v nezamestnanosti? Mohlo by to byť spôsobené vyšším podielom kvalifikovaných ľudí medzi nezamestnanými (v 4Q2010 tvorili vysoko vzdelaní 7% uchádzačov...). S tým bude aj súvisieť nastavenie výpočtu dávky. Na Slovensku je systém zásluhový, kto viac zarába, dostane vyššiu podporu. A tak, bývalý riaditeľ, programátor, bankár môže dostať podporu v maximálnej výške 1 105 eur mesačne. V čistom. Takmer dvojnásobok čistej priemernej mzdy. Pri tak dobre platenej rekreácii sa s hľadaním novej práce otáľať celkom oplatí.

Strop dávky v Česku je nastavený na 13 528 Kč, zhruba 74% čistej priemernej mzdy.

vybrali.sme.sk facebook del.icio.us digg linkuj twitter

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards