Prémiu k stavebnému sporeniu možno znížiť aj u už uzavretých zmluvách

poslednom Short Policy Note sme upozorňovali na plytvanie verejnými zdrojmi v oblasti bytovej politiky, zvlášť poskytovaním štátnej prémie k stavebnému sporeniu, ktorá nie je ničím iným, ako bezbrehou dotáciou úrokového výnosu pre každého, kto si o ňu požiada. Prémiu poskytujú aj  v Česku, a v rámci úsporných opatrení sa ju rozhodli znížiť dvomi rôznymi spôsobmi.

Prémiu k stavebnému sporeniu možno znížiť aj u už uzavretých zmluvách

Zníženie podpory za behu sa nepáčilo opozičným poslancom, a preto dali podanie na Ústavný súd, ktorý dnes rozhodol takto:

1) Jednorazové zdanenie prémie priznanej za rok 2010 sadzbou 50% je protiústavné – „Je-li totiž příspěvek ze státního rozpočtu poskytován za určitým účelem, měla by být výše daně z tohoto příspěvku stanovena v kontextu se stanovením výše tohoto příspěvku, neboť jinak by tento příspěvek nemusel plnit předpokládaný účel.“

2) Zníženie prémie počas doby platnosti uzavretej zmluvy (pred jej vyplatením, resp. pred uplynutím obdobia na vznik nároku) je v súlade s ústavou – „Snížení příspěvku do budoucna (počínaje rokem 2011) pro všechny účastníky stavebního spoření (ÚS) neshledal v rozporu s ústavním pořádkem, protože se nejedná o případ nepřípustné nepravé retroaktivity," uvedl soud v tiskové zprávě.“

Rozhodnutie českého ústavného súdu nie je samozrejme automaticky prenositeľné na Slovensko, ale trúfam si predpokladať, že páni v ústavných talároch v okolitých krajinách si „dávajú na seba pozor“.

A preto je teda možné požadovať, aby súčasná vláda už zajtra predložila návrh na zníženie štátnej prémie od budúceho roku aj u uzavretých zmlúv, čím by bolo možné už budúci rok dosiahnuť úsporu vo výške takmer 50 mil. eur (v prípade zníženia prémie na 0 eur). Ide o významnú úsporu, ktorú vláda „prepásla“ v tomto roku svojou nečinnosťou, a ktorá je ľahko a v podstate okamžite uskutočniteľná.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards