Európskemu parlamentu sa máli, náklady rastú

Komisia poslancov Európskeho parlamentu žiada zvýšenie rozpočtu EÚ o 5% na nasledujúce programové obdobie. Rozpočet EÚ má dobré zapustené korene, neotriasla ním ani hospodárska recesia. Žiadosť na zvýšenie výdavkov by bola iste stráviteľnejšia, keby ju bolo možné podložiť úspešnosťou eurodotácií a najmä úspornosťou euroinštitúcií. Práve druhá oblasť v medziročnom porovnávaní naznačuje, že „nadnárodné“ inštitúcie nepoznajú reálne uťahovanie opaskov (zvlášť inštitúcia parlamentu pravidelne cestujúca  po Európe).

Európskemu parlamentu sa máli, náklady rastú

Ako ukazuje nasledujúca tabuľka, výdavky na správu (kam spadajú aj výdavky na parlament), neustále rastú.

Do správy sa započítajú výdavky rozpočtu EÚ na mzdy, dôchodky, budovy, infraštruktúru, IT, či bezpečnosť. Nárast výdavkov v roku 2010 je obrovský, ide však o porovnanie skutočnosti 2009 s rozpočtom 2010, konečný účet za rok 2010 bude veľmi pravdepodobne nižší (v rokoch 2008 a 2009 bol konečný účet približne o 0,9 mld. Eur nižší, v takom prípade by výdavky reálne rástli o 3,8%). Priemerný rast výdavkov na správu okolo 4% je iste vyšší, ako rast miezd, či inflácia v EÚ v danom období.

Ťažko pritom hľadať argumenty, prečo by slovenská vláda a europoslanci, tak ako v štátnom rozpočte, nemali požadovať v Bruseli zmrazenie výdavkov, či pokles prevádzkových nákladov o 5% ročne, tak ako v budúcoročnom rozpočte.

Podrobný rozpis výdavkov na správu uvádza nasledujúca tabuľka (mierne odlišná metodika, ako vo vyššom porovnaní*). Mimochodom, výdavky na mzdy zamestnancov celej slovenskej verejnej správy dosiahli 4,95 mld. Eur v roku 2009.

* Podľa tejto metodiky poklesli v roku 2009 výdavky parlamentu o 23 mil. Eur oproti roku 2008. Pre ilustráciu, náklady na cestovanie medzi Bruselom a Štrasburgom sú odhadované na 180 mil. eur.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards