Samsung nad princípy

Samsung výmenou za udržanie tisíc pracovným miest dostal od ministrov Miškova a Mihála daňovú úľav vo výške 28 mil. EUR. Toto rozhodnutie vnímame ako zlé pre Slovensko z niekoľkých dôvodov.

Samsung nad princípy

Za prvé, Samsung bude využívať služby štátu, za ktoré niekto musí platiť. Či už sú to cesty a dotované železnice, ktorými jeho zamestnanci chodia do práce, vzdelanie budúcich uchádzačov o prácu alebo systém vymáhania práva, ktorým bude riešiť budúce spory. Všetky tieto služby musí aj pre Samsung niekto platiť a v nasledujúcich rokoch to budú všetci daňovníci... okrem Samsungu samotného.

Za druhé, ministri dali návod ďalším veľkým výrobným podnikom, ako sa dostať k daňovým úľavám. Stačí sa vyhrážať prepustením dostatočne veľkého množstva zamestnancov. Ani Samsungu nič nebráni v tom, spraviť to znovu, keď mu expirujú tieto prázdniny. Túto možnosť drvivá väčšina podnikateľov nemá, lebo nedisponuje dostatočným vydieračským potenciálom (počtom zamestnancov).

Za tretie, ak aj tvrdenia o rušení výroby boli pravdivé, tak to znamená, že z akéhokoľvek dôvodu nebol podnik konkurencieschopný. Je otázkou, či treba dodať, že práve na Slovensku a v takom prípade treba systémovo riešiť konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky (čo treba a faktom je, že sa o to obaja snažia) alebo celkovo a v takom prípade sa treba pýtať, prečo ministri uprednostnili podnik, ktorý nedokáže dlhodobo konkurovať na úkor takých, ktoré by to možno dokázali, ale sú menšie.

Za štvrté a to je asi najdôležitejšie, ministri deklarujú záchranu tisíc pracovných miest. Čo ale nevidieť sú pracovné miesta, ktoré zostanú neobsadené kvôli tomu, že iní zamestnávatelia, ktorí by boli možno aj konkurencieschopnejší a znamenali by v pomere na jedno pracovné miesto pre Slovensko dlhodobo väčší prínos nenájde voľných ľudí za prijateľných podmienok, lebo Samsung (a v budúcnosti možno aj iní) má vďaka tejto subvencii 19-percentnú konkurenčnú výhodu aj na odmeňovanie zamestnancov. Ministri Miškov a Mihál tak predviedli ukážkový príklad zvýhodňovania veľkých korporácií a vôbec všetkých, ktorí majú v telefónnom zozname tie správne mená.

Ak chce Slovensko prežiť prichádzajúcu depresiu, musí mať flexibilnú a konkurencieschopnú ekonomiku a pracovnú silu. Ak tu však budeme podporovať podniky, ktoré by bez stimulov u nás nedokázali vygenerovať adekvátnu pridanú hodnotu a budú ich musieť živiť podnikatelia, ktorí nemajú možnosť vydierať a veľmi rýchlo presunúť výrobu cez hranice štátov aj kontinentov, nikdy nevytvoríme prostredie, ktoré bude vedieť rýchlo reagovať na presun ťažiska ekonomiky planéty.

Richard Sulík kedysi vymyslel daňovú reformu, ktorej základným a správnym pilierom bolo, že každá zarobená Koruna má byť zdanená raz a rovnakým dielom. Mohol by o tejto filozofii poučiť aj svojich straníckych podriadených, lebo takto SaS nielen, že pôsobí trochu schizofrenicky, ale vyzerá, že si platí predvolebnú kampaň z našich (budúcich) daní.

Pôvodný článok je tu, verziu pre INESS upravil samotný autor.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards