Ľuďom sa bude žiť ťažšie, ako vláda čakala (Pravda)

Ako uviedol Radovan Ďurana z INESS dňa 8.2. 2012 pre denník Pravda, nová vláda bude musieť zásadne znižovať schodok, bolo by nanajvýš nezodpovedné neprijímať ďalšie úsporné opatrenia len preto, že by sa prognóza mala naplniť.

 

Ľuďom sa bude žiť ťažšie, ako vláda čakala (Pravda)

Tento rok bude pre ľudí náročnejší, ako pôvodne odhadovala vláda pri tvorbe štátneho rozpočtu. Ministerstvo financií v predbežnej prognóze pripustilo, že ekonomika tento rok porastie o 1,1 percenta namiesto pôvodného 1,7 percenta. Rezort ministra Ivana Mikloša (SDKÚ) zároveň zvýšil očakávaný rast cien o 0,2 percenta na 2,8 percenta a o podobnú úroveň zároveň znížil predpokladaný reálny rast platov.

Ide o nepriamy dôsledok dlhovej krízy v Európe, pre ktorú sa vo viacerých krajinách znižuje dopyt. Z daného dôvodu sa na Slovensku tento rok výrazne zníži rast exportu. Ministerstvo zároveň očakáva stagnáciu domácej spotreby zo strany domácností. Analytici predpokladajú, že pre pomalší rast ekonomiky, ako ho priznalo ministerstvo, by malo vypadnúť v štátnej kase asi 80 miliónov eur. Okrem toho musí štát na dosiahnutie cieľa zníženia deficitu rozpočtu na tri percentá výkonu ekonomiky do roku 2013 nájsť ďalších najmenej 800 miliónov. Miklošov rezort napriek tomu zatiaľ nehovorí o ďalšom výraznejšom zvýšení daní. A to ani pre pomalší tohtoročný rast ekonomiky.

"Výpadok voči verejným financiám by mohol byť mierny," informoval hovorca ministra financií Martin Jaroš, podľa ktorého sa "neuvažuje s dodatočnými opatreniami v tomto roku nad rámec štátneho rozpočtu". Podľa analytika Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií Radovana Ďuranu však práve plánovaný deficit verejnej správy na tento rok, ktorý má presiahnuť tri miliardy eur, bude musieť vláda radikálnejšie škrtať. "Nová vláda bude musieť zásadne znižovať schodok, bolo by nanajvýš nezodpovedné neprijímať ďalšie úsporné opatrenia len preto, že by sa prognóza mala naplniť," tvrdí Ďurana.

Pozitívnou zmenou v predbežnej prognóze je, že zamestnanosť má stagnovať namiesto očakávaného úbytku asi sedemtisíc pracovných miest, o ktorom sa hovorilo ešte vlani v novembri. Odvtedy prišli aj niektoré dobré správy – napríklad na východ smeruje investor, ktorý by mal v automobilovom priemysle dať prácu pre asi tisíc ľudí.

Dlhová kríza v Európe však robí Slovensko zraniteľnejším. "Momentálne dochádza k prenášaniu dlhu na Nemecko, najvýznamnejšieho obchodného partnera Slovenska, krajina sa vystavuje veľkým rizikám a prenáša sa to aj na ďalšie silné ekonomiky. Pre takú otvorenú ekonomiku, akou je Slovensko, je to veľmi negatívne," hovorí analytik spoločnosti Next Finance Martin Prokop.

Pod vyšší ako plánovaný rast cien sa podľa Prokopa podpíše aj ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie peňazí americkou centrálnou bankou, ktorá drží ekonomiku nad vodou tlačením peňazí. Pri vyšších cenách a pracovných neistotách budú ľudia pri nákupoch opatrnejší. Najmä maloobchodníci v prihraničných oblastiach sa musia čoraz viac pasovať s nákupmi Slovákov za hranicami. "Takéto cezhraničné nákupy nie sú dobrou správou ani pre našu ekonomiku, ani pre štátny rozpočet, resp. pre daňové príjmy," konštatuje analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Komerčné banky odhadujú v priemere tohtoročný rast ekonomiky na 0,8 percenta. Podľa Prokopa je tak ministerstvo ešte stále príliš optimistické a výpadok v rozpočte by mohol byť vyšší. "Prognóza by mala byť ešte horšia, aby neskôr politická špička nezaháľala a snažila sa ušetriť každé euro a takisto, aby prijímala ďalšie reformy," povedal Prokop. Prognóza rezortu však nie je definitívna, o jej konečnej podobe rozhodnú analytici z rôznych štátnych a súkromných inštitúcií na makrovýbore.

Lenka Buchláková

Pravda, 8.2. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards