Návrh úspor za Moravou

Financmajster Kalousek s premiérom Nečasom prezentovali úsporné opatrenia, ktoré by mali vrátiť schodky v rokoch 2013 -2014 späť na plánované hodnoty. Z pôvodne naplánovanej trasy ich vyviedli zhoršené prognózy daňového výberu.  Reagujú návrhom nových opatrení, na ktoré sa slovenská vláda, a neskôr parlament, slušne povedané nezmohli.

Návrh úspor za Moravou

Šetrenie ide aj v Česku ťažko, pravicová vláda si pomáha zvyšovaní DPH, uvažuje o dani z vína a vyššom zdanení bohatých (z príjmov nad stropmi zdravotných a sociálnych odvodov cca 100 000 a 150 000 Kč by sa platila daň 31%!)

Vážnosť situácie, však dokladujú nasledujúce návrhy úspor:

 

V štatistike „drastických“ opatrení je na prvom mieste iste znižovanie dôchodkov. Tam česká vláda ešte nesiaha, navrhuje zbraň „ľahšieho kalibru“, zmrazenie dôchodkov nasledujúce dva roky. Úspora by v roku 2014 mala dosiahnuť takmer 24 mld. Kč (1 mld. Eur). Zmrazenie slovenských dôchodkov by znamenalo úsporu v prvom roku cca. 190 mil. eur, v nasledujúcom roku, v závislosti od inflácie, viac ako 300 mil. eur.

Ďalšie opatrenia obsahujú organizačné úspory – formou centralizácie štátnej byrokracie a škrty v dávkach (zhruba 1 mld. Kč ročne), ktoré absolútne chýbajú vo volebných programoch na Slovensku.

 

Zaujímavý je aj návrh pravidla, podľa ktorého by priemerný plat v štátnych fondoch nemal presahovať priemerné platy v rezortných organizáciách. Ušetrilo by sa týmto pravidlom aj na Slovensku?

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards