Keď Fico a Filko počítajú

Najprv sa zaskvel premiér Róbert Fico, ktorý varoval pred zvyšovaním DPH na 25%, ak sa nezvýši banková daň. Chybu v jeho výpočte poctivo preukázal poslanec Miroslav Beblavý tu. Zdá sa, že neprimerané prirovnania sa zapáčili aj vedúcemu analytickej úderky Ministerstva Financií Martinovi Filkovi. Ten zase tvrdí:

Keď Fico a Filko počítajú

„Je lepšie zdaniť polohovú rentu ako veľmi výrazne zdaniť príjmy.“

Pravda v článku o zdaňovaní nehnuteľností prevzala odhad z jeho článku, že štát by mal touto daňou vybrať 150 mil. eur.

150 mil. eur predstavuje podľa posledných daňových prognóz 7,5 % výnosov dane z príjmov fyzických osôb v roku 2013. Jednoduchá matematika hovorí, že 19% sadzba by musela byť zvýšená o 1,4 %, na 20,4 %, aby bol približne zabezpečený požadovaný nárast. Toto by znamenalo „veľmi výrazne zdaniť príjmy?“.

Cieľom tohto cvičenia samozrejme nie je čitateľa presvedčiť, že zvýšenie sadzby na 20,4 % je „nízke“ a preto akceptovateľné. Cieľom je upozorniť na zvláštnu rétoriku používanú na obhajobu zvyšovania dane z nehnuteľností. Citovaná veta je o to bizarnejšia, že podľa doterajších informácií sa sadzba dane z príjmu pre dobre zarábajúcich má zdvihnúť na 25%. To už nie je veľmi výrazne?

Ostáva však ešte jedna možná interpretácia. Filko v blogu popri sume 150 mil. eur uviedol, že v budúcnosti bude možné touto daňou niekoľkonásobok.

Už fanúšikovia tejto dane Ľudo Odór s Michalom Horvátom vo svojich Radách náčelníkom písali:

„V prípade dane z nehnuteľností sme už spomenuli celkový potenciál na úrovni 0,3% z ceny, čo znamená okolo 412 mil. EUR. V prvej časti sme hovorili o krátkodobom priestore 122 mil. EUR, čo necháva 290 mil. EUR na ďalšie obdobia.“
412 mil. eur by už predstavovalo 20% výnosu DPFO. Plošný nárast sadzby z 19% na 22,8%, by bol „výraznejší. Či je „veľmi výrazný“ nech posúdi každý sám.

P.S: čoskoro zverejníme zopár prepočtov na tému dane z nehnuteľností
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards