Aj vysokopríjmoví rátajú peniaze

Časť konsolidačného balíčka novej vlády má zasiahnuť vysokopríjmové obyvateľstvo,   najmä cez progresívne zdanenie a zvýšenie odvodových stropov. Tieto opatrenia prinesú do rozpočtu nízke príjmy vzhľadom k celkovému objemu konsolidácie a majú skôr „marketingový“ charakter.

Aj vysokopríjmoví rátajú peniaze

Aký bude reálny dopad týchto opatrení? Konkrétne čísla sa dajú len hádať, ale môžeme si pomôcť malým príkladom. Človeka s príjmom 3333 euro budú nové opatrenia stáť okolo 280 euro. Pre človeka s priemerným slovenským platom 800 euro by takou pomernou sumou bolo  67 euro. To nie sú peniaze, ktoré by si ľudia len tak bez mihnutia oka nechali každý mesiac strhnúť z platu.

Možných reakcii je niekoľko. Na jednej strane je to najmä optimalizácia príjmu z daňového hľadiska (vyplácanie odmeny cez dividendy, prípadne cez rôzne benefity), alebo priamo cielené zníženie odpracovaných hodín. Ďalším efektom bude naklonenie misiek váh v prospech zahraničných pracovných ponúk u slovenských expertov, ale aj zahraničných zamestnancov, ktorí zvažovali príchod na Slovensko. Nemôžeme sa pritom odvolávať len na daňové sadzby v jednotlivých štátoch. Zamestnanci zvažujú celý komplex faktorov, vrátane toho, aké služby štát za vybraté dane poskytuje. V prípade, že sa len zvýši daňová sadzba a nijak nezlepšia poskytované služby, bude efekt pre Slovensko automaticky negatívny.
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards