Prečo nie sú peniaze na druhý pilier? (Pravda)

Ako uviedol pre denník Pravda dňa 11.7. 2012 Radovan Ďurana z INESS, vláda by ľuďom mala jasne povedať, že si nemôžeme dovoliť priznávať ľuďom dôchodky podľa toho, koľko si človek platil, ale v budúcnosti budú v prvom pilieri len peniaze na viac–menej rovnaké solidárne dôchodky.

Prečo nie sú peniaze na druhý pilier? (Pravda)

Súkromné sporenie na dôchodok čakajú najväčšie zmeny od jeho vzniku v roku 2005. Ľavicová vláda potrebuje znížiť deficit štátneho rozpočtu, a tak už od októbra zníži odvody do druhého piliera. Zároveň sa druhý pilier otvorí na tri mesiace pre vstup i výstup a ľudia tak budú mať opäť šancu rozhodnúť sa do začiatku budúceho roka, či chcú súkromné sporenie na dôchodok.

Z dlhodobého pohľadu je najväčšou zmenou v druhom pilieri zníženie odvodov zo súčasných deväť na štyri percentá. Na porovnanie, dnes si zamestnanec s priemernou hrubou mzdou 786 eur za mesiac do druhého piliera odvedie 70,74 eura, od októbra to bude už len 31,44 eura. Za rok si tak človek s priemerným platom odvedie do druhého piliera o 471,6 eura menej ako teraz. V budúcnosti mu tak zostane menej peňazí nakupovanie doživotných dôchodkov od súkromných poisťovní či štátu.

Za nedostatok peňazí na dôchodky môže podľa ľavicovej vlády príliš vysoký odvod do druhého piliera a rozhodnutie použiť na jeho rozbeh peniaze z privatizácie SPP. Analytici upozorňujú, že sa mala ihneď riešiť udržateľnosť príliš štedrého prvého piliera. Prvej vláde Roberta Fica analytici vyčítajú, že v časoch rekordného hospodárskeho rastu nevytvorila rezervy na vyplácanie penzií.

"Treba otvorene povedať, že na pôvodne plánovaný odvod do druhého piliera na úrovni 3,7 percenta by postačovali dividendy z SPP a nemusel sa predávať žiadny majetok. Výnosy na jednu akciu boli osem až dvanásť percent. Potom sa SPP predal jedinému záujemcovi bez možnosti rozhodnutia trhu a peniaze sa použili na vznik druhého piliera, kde sú výnosy jedno percento. Kde je tu logika?" upozorňuje na zlý rozbeh druhého piliera štátny tajomník ministerstva práce Jozef Burian (Smer).

Peniaze zarobené predajom SPP sa už minuli. Štát tak pri súčasnom pomere odvodov musí do Sociálnej poisťovne ročne odviesť 900 miliónov eur na vyplácanie súčasných dôchodkov. Znížením odvodov z deviatich na päť percent vláda ušetrí približne päťsto miliónov eur ročne. Táto suma sa následne nebude musieť uvoľňovať zo štátneho rozpočtu do Sociálnej poisťovne.

"Krajina si nebude vytvárať rezervy, to je žitie na úkor budúcich generácií," kritizuje bývalý minister práce Ľudovít Kaník (SDKÚ). Upozorňuje, že na nižšie odvody doplatia už dnešní päťdesiatnici, ktorí si do druhého piliera odvedú len 55 percent v porovnaní so súčasným stavom. Prvý pilier už dnes bez vplyvu druhého piliera vytvára deficit na úrovni 1,8 miliardy eur. "Tento deficit sa tak bude stále zväčšovať a päťsto miliónov eur získaných znížením odvodov do druhého piliera je len hodením peňazí do čiernej diery," dodal Kaník.

"Vláda by ľuďom mala jasne povedať, že si nemôžeme dovoliť priznávať ľuďom dôchodky podľa toho, koľko si človek platil, ale v budúcnosti budú v prvom pilieri len peniaze na viac–menej rovnaké solidárne dôchodky," povedal Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz. V opačnom prípade bude musieť štát pristúpiť k zvyšovaniu daní a odvodov, ktoré by v konečnom dôsledku mohlo viesť k odchodu firiem zo Slovenska a k nižšej ochote ľudí pracovať.

Podľa Petra Goliaša, riaditeľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy, poskytli príjmy z privatizácie dostatočne dlhý čas na to, aby sa Slovensko pripravilo na financovanie transformačných nákladov spojených so zavedením druhého piliera.

"Bohužiaľ, minulé vlády túto príležitosť nevyužili, hoci najmä v rokoch 2006 až 2008 im priali aj rekordné hospodárske rasty. Teraz sa ukazuje, že vláda nedokáže znižovať deficit bez toho, aby znížila odvody do druhého piliera. Znižovanie výdavkov či zvyšovanie daní je zrejme z pohľadu vlády viac nepopulárne než redukcia druhého piliera," povedal.

Branislav Toma

Pravda, 11.7. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards