Milióny na rast zhltne deficit (Hospodárske noviny)

Prorastové opatrenia pomohli na chvíľu a potešili miestnych voličov pred voľbami. No v konečnom dôsledku viedli k vytvoreniu bublín, ktoré sú do značnej miery zodpovedné za súčasnú ekonomickú situáciu, komentoval pre Hospodárske noviny dňa 3.8. 2012 Martin Vlachynský z INESS.

Milióny na rast zhltne deficit (Hospodárske noviny)

Balík vo výške 78 miliónov eur od regulovaných firiem a bánk pôjde na zníženie deficitu.

Zo sľubovanej podpory ekonomického rastu v tomto roku nič nebude. Podľa informácii HN totiž 78 miliónov eur z mimoriadneho odvodu pre regulované firmy a banky poslúži na zníženie hroziaceho 5,3-percentného deficitu. A to tak, aby sa dodržal pôvodný plán – 4,6 percenta. Ak by ich totiž vláda minula, do konsolidácie by si ich započítať nemohla. Desiatky miliónov chcela vláda prerozdeľovať firmám, čo sa malo prejaviť aj na nižšej miere nezamestnanosti.

Najskôr v roku 2013

Za konsolidačné opatrenia pritom oba odvody označil v pondelok po mimoriadnom rokovaní vlády aj premiér Robert Fico (Smer-SD). HN sa včera pokúšali zistiť, kedy sa projekty na podporu rastu reálne použijú najskôr od Úradu vlády. Ten nás však odkázal na ministerstvo financií, ktoré popoludní informovalo, že sa k otázkam vyjadrí rezort hospodárstva, prípadne práce.

Pre krátkosť času sa tak odpovede nepodarilo získať. Podľa podpredsedu Most–Híd Ivana Švejnu je však rozhodnutie odložiť peniaze na konsolidáciu správne. „V prvom rade treba hasiť oheň.“

Ohňom je práve 500-miliónový výpadok v štátnej kase, spôsobený sčasti horšími príjmami, ale tiež neočakávanými výdavkami. Niektoré položky totiž bývalá vláda Ivety Radičovej podľa Fica nenaplánovala v rozpočte, preto jeho kabinet musí v súčasnosti vykryť novú sekeru.

Ako najskorší termín sa tak podľa zistení HN javí najskôr budúci rok. Ak by Fico nezačal rast podporovať vôbec, nezrealizoval by jednu zo základných téz svojej agendy. Práve nakopnutie ekonomiky popri škrtoch totiž malo jeho kabinet odlíšiť od konsolidácie na spôsob bývalej vlády Ivety Radičovej.

Podporu nepotrebujeme

Slovensko však podľa analytika NextFinance Martina Prokopa v súčasnosti ani rast podporovať nepotrebuje. „Verejný sektor by sa mal pri starať o to, aby vytváral dobré podmienky pre investície a podnikanie. To sú prostriedky, ktorými môže dlhodobo podporovať ekonomický rozvoj krajiny.“

Stimulácia rastu cez verejné investície bola totiž jedným z dôvodov súčasnej krízy. Pre neochotu šetriť, a na druhej strane pumpovanie peňazí do ekonomiky sa štáty zadlžili, čo postupne vyvrcholilo až do súčasnej dlhovej krízy. „Prorastové opatrenia pomohli na chvíľu a potešili miestnych voličov pred voľbami. No v konečnom dôsledku viedli k vytvoreniu bublín, ktoré sú do značnej miery zodpovedné za súčasnú ekonomickú situáciu,“ vysvetlil analytik INESS Martin Vlachynský.

Vládne stimuly totiž ekonomike pomáhajú len krátkodobo. „ Dlhodobý rast väčšinou naštartovať nedokážu. Ten prichádza až s technologickým vývojom a zvyšovaním produktivity práce,“ dodal analytik spoločnosti Colosseum Boris Tomčiak.

Podobnú skúsenosť má Slovensku už z obdobia prvej krízy, keď vláda spustila napríklad šrotovné, čo ekonomike mierne pomohlo, na druhej strane sa však podieľalo na vyššom deficite.

Marcela Šimková

Hospodárske noviny, 3.8. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards