Oplatí sa dobrovoľne sporiť v druhom pilieri?

Sporitelia budú mať po novom možnosť okrem 4% zo mzdy odvádzať aj  2% daňovo odpočítateľné a ľubovoľne veľa bez daňovej výhody. Oplatí sa aj odvod nad rámec 4+2%? V poslednom IPN sme písali, že nejde o zaujímavú ponuku. Vladimír Baláž zo SAV odpovedal na otázku takto:

 

Oplatí sa dobrovoľne sporiť v druhom pilieri?

„Prečo by však sporiteľ mal dávať do druhého piliera viac, ako si môže odpočítať z daní? Jednoducho preto, lebo je to výhodné z hľadiska investičných nákladov.

Ľudia s malými skúsenosťami v investovaní úlohu nákladov zvyčajne prehliadajú. Investiční profesionáli však vedia, že náklady ovplyvnia výnosy z investovania podstatným spôsobom. Koľko stojí investovanie? Väčšina sporiteľov v druhom pilieri má resp. bude mať prostriedky investované v garantovaných fondoch. Tie budú investovať predovšetkým do štátnych dlhopisov a pokladničných poukážok. Pri porovnaní bežnej ponuky podielových fondov zistíme, že keby si sporiteľ kúpil v banke podielový fond s podobným profilom, priemerné ročné odplaty za jeho správu by činili cca 1,3% ročne. V druhom pilieri je to len 0,3%, teda 4 krát menej. Sporenie v druhom pilieri zostáva bezkonkurenčne najlacnejším spôsobom investovania na slovenskom finančnom trhu. Oproti podobným spôsobom investovania do fondov sporiteľ získa ročne jedno percento navyše. V čase všeobecne nízkych výnosov na finančnom trhu sa výška investičných nákladov stáva čoraz dôležitejším faktorom sporenia“.

Toto porovnanie je zrejme pravdivé (neorientujem sa v poplatkoch za podielové fondy). No abstrahuje sa od ostatných alternatív a investičných parametrov dôležitých pre rozhodovanie.

1) Termínovaný vklad v banke ponúka porovnateľný výnos, umožňuje pravidelné vklady a je obyčajne ZADARMO
2) Prostriedky na termínovanom vklade sú obyčajne za cenu straty úrokového výnosu kedykoľvek dostupné. Prípadne dostupné po 6,12,24 mesiacoch. Prostriedky v druhom pilieri sú viazané na ďaleko dlhšie obdobie.

Ročný výnos peňažných fondov sa v poslednom roku pohyboval medzi 0%-1,2%, a dlhopisových fondov napr DSS VUB 3%. Sadzby terminovaných vkladov 2-3% napr. tu a tu a tu.

Pri zvažovaní alternatív je potrebné nezabúdať na cenu - náklady získania likvidity (dostupnosť úspor, napr. pri strate zamestnania). Tá je iná pre človeka, ktorý disponuje inými úsporami pokrývajúcimi jeho niekoľko mesačnú spotrebu  a iná pre človeka, ktorý rezervy vo vankúši nemá...Takto o rok budeme múdrejší a uvidíme, nakoľko táto možnosť sporiteľov oslovila.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards