Daniari si pýtajú od začínajúcich firiem tisíce eur. Niektorým to spôsobí problémy (Aktuálne.sk)

Ide o prejav neschopnosti efektívne využívať informačné systémy na predchádzanie a identifikáciu daňových únikov, kritizoval zábezpeku na DPH pre Aktuálne.sk dňa 13.11. 2012 Radovan Ďurana z INESS. 

Daniari si pýtajú od začínajúcich firiem tisíce eur. Niektorým to spôsobí problémy (Aktuálne.sk)

Chcete byť platcom DPH? Kým v minulosti to stačilo daniarom len oznámiť, dnes si finančná správa pýta od firiem peniaze. Podnikatelia musia zložiť zábezpeku, ktorá je minimálne vo výške dvetisíc eur. Firmám to môže skomplikovať život.

Od októbra tohto roka musia firmy, ktoré chcú byť platcami DPH, zložiť na daňovom úrade zábezpeku. Výška zábezpeky bude minimálne dvetisíc eur, informovali ako prvé Hospodárske noviny. Maximálna suma, ktorú môžu podniky uhradiť, je až 500-tisíc.

Dve tisícky zaplatia firmy, ktoré zatiaľ nemajú žiadnu podnikateľskú minulosť, ostatné môžu "zacvakať" aj viac. „Nemať podnikateľskú históriu znamená pre žiadateľa to, že nikdy nepodnikal na vlastné meno, nebol spoločník ani konateľ, nikdy nevykonával žiadnu podnikateľskú činnosť,“ odkázalo tlačové oddelenie finančnej správy. Firmy sa dostanú späť k svojim peniazom o rok.

Problémy pre firmy

Finančné riaditeľstvo je presvedčené, že zaplatiť dvetisíc eur by nové firmy nemalo odradiť od podnikania. „Táto suma nie je demotivačná pre nových žiadateľov o registráciu na DPH. Pri takýchto sumách nedochádza k negatívnemu vplyvu na podnikateľské prostredie,“ myslí si prezident finančnej správy František Imrecze.

No už teraz sa nájdu firmy, ktoré hlásia, že im zábezpeka spôsobí v podnikateľských začiatkoch problémy.

„Nie som schopný to zaplatiť, pretože som mal všetko vypočítané a peniaze navyše nemám, ani mi ich banka nepožičia, lebo som nový podnikateľ. Keď zostanem ako neplatca DPH, veľmi mi to skomplikuje život, najmä v konkurenčnom prostredí. Silne uvažujem, či to má vôbec nejaký zmysel,“ sťažuje sa pre Aktuálne.sk podnikateľ, ktorý si neželá byť menovaný a ktorému daniari vyrubili zábezpeku vo výške päťtisíc eur.

Podľa analytika Inštitútu INESS Radovana Ďuranu je zábezpeka nástrojom minulého storočia.

„Ide o prejav neschopnosti efektívne využívať informačné systémy na predchádzanie a identifikáciu daňových únikov,“ kritizuje Ďurana a dodáva, že pri takej vysokej nezamestnanosti, akú má Slovensko, by mal štát firmám podnikanie uľahčovať, no robí opak.

Boj proti daňovým únikom

Zábezpeka je súčasťou nových pravidiel, ktoré majú pomáhať v boji proti daňovým únikom. Na základe legislatívnych zmien, ktoré pripravilo ministerstvo financií, si daniari stanovili kritériá, podľa ktorých budú firmám vyrubovať finančnú zábezpeku.

 „Boj proti daňovým únikom je jednou z priorít ministerstva financií a vlády a to najmä v prípade DPH, kde dochádza pravdepodobne k najväčším únikom príjmov rozpočtu verejnej správy. Súčasná vláda už preto prijala množstvo opatrení na boj proti daňovým únikom a viacerými presne cielenými kontrolami zamedzila daňovým únikom,“ odkázali z tlačového oddelenia rezortu financií.

Zábezpeky kritizuje politická strana Sloboda a Solidarita, jej predstavitelia tvrdia, že je bariérou pre začínajúcich podnikateľov, likvidáciou podnikateľského prostredia, tiež sú presvedčení, že bude viesť k rastu nezamestnanosti.

Stanislava Luppová

Aktuálne.sk, 13.11. 2012

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards