Ficove dane môžu definitívne pochovať slovenskú ekonomiku (TVNoviny.sk)

Podľa Jána Dingu z INESS zvýšenie daní určite neprispeje k tomu, aby u nás vznikali pracovné miesta s vysokou pridanou hodnotou. Ako povedal pre TVNoviny.sk dňa 5.12. 2012, firmám sa totiž predraží zamestnávanie ľudí s vysokými platmi, pričom často ide o odborníkov. Slovensko tak ostane výrobnou halou, a aj to len v prípade, že sa firmy tu pôsobiace nerozhodnú odísť do Rumunska či Bulharska.

Ficove dane môžu definitívne pochovať slovenskú ekonomiku (TVNoviny.sk)

Slovensko bude mať najvyššiu daň z príjmu právnických osôb spomedzi okolitých štátov.

Od januára budúceho roku u nás končí rovná daň. Pre väčšinu zamestnancov sa síce nič nemení, keďže naďalej budú z príjmu platiť 19-percentnú daň. Veľká zmena to bude predovšetkým pre firmy, ktoré budú musieť ponovom platiť daň z príjmu vo výške 23 % namiesto terajších 19 %.

Budeme jednotkou. Žiaľ

Slovensko tak bude mať najvyššiu daň z príjmu právnických osôb spomedzi okolitých štátov. V Českej republike a Poľsku je totiž táto daň na úrovni 19 %, v Maďarsku je to v závislosti od základu dane firmy 10 % resp. 19 %.

Nižšiu daň z príjmu právnických osôb má pritom aj Rumunsko a Bulharsko, u ktorých sa pohybuje na úrovni 16 % resp. 10 %. Sú to pritom práve tieto krajiny, ktoré sú hlavným konkurentom Slovenska v snahe prilákať zahraničných investorov.

Lenže vyššie dane spojené s prísnejším Zákonníkom práce, komplikovaným zamestnávaním na dohodu, či vyššími administratívnymi poplatkami z nás rozhodne nerobia krajinu príťažlivú pre zahraničných investorov. Problém je to navyše aj pre domáce firmy, ktoré budú mať kvôli vyšším daniam menej prostriedkov na investovanie.

Zaostávame v lákaní zahraničných investorov

Slovensko pritom už teraz zaostáva pri lákaní zahraničných investícií a podľa UniCredit Bank sme v tomto ukazovateli na chvoste rebríčka krajín strednej a východnej Európy.

V minulom roku sa síce prílev zahraničných investícií na Slovensko predsa len mierne zvýšil, Slovensko však v tomto smere stále zaostávalo za väčšinou krajín v regióne.

Ak už k nám investície prídu, tak smerujú do bánk a nehnuteľností. Priemysel, ktorý najviac ťahá ekonomiku, sa vlani podieľal na príleve zahraničných investícií len 7 %. Pričom v roku 2011 dokázal prilákať o takmer 70 % menej investícií ako v roku 2010.

Miesta pre odborníkov sa predražia

Poslanci Smeru-SD navyše zvýšili aj dane pre lepšie zarábajúcich ľudí. Príjmy zamestnancov, ktorí mesačne zarobia viac ako 3 311 eur v hrubom, budú od tejto hranice platiť namiesto 19-percentnej dane až 25 %.

To podľa analytika INESS Jána Dingu určite neprispeje k tomu, aby u nás vznikali pracovné miesta s vysokou pridanou hodnotou. Firmám sa totiž predraží zamestnávanie ľudí s vysokými platmi, pričom často ide o odborníkov.

„Slovensko tak ostane výrobnou halou, a aj to len v prípade, že sa firmy tu pôsobiace nerozhodnú odísť do Rumunska či Bulharska,“ dodáva Dinga.

Lukáš Kvašňák

TVNoviny.sk, 5.12. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards