Centrálni plánovači

„Topolánek a Fico dohodli společné železniční cargo. Podnik by měl patřit k největším v Evropě a vznikne spojením ČD Cargo a Cargo Slovakia.“  písalo sa nielen na slovenských ale aj na českých ihned.cz ešte v roku 2008. Veľké politické plánovanie zastavila kríza, ktorá zároveň odhalila silu podnikov, ktoré po spojení „mali“ patriť k najväčším v Európe. Dnes, aj v čase hospodárskeho rastu a priemyselnej výroby, sú obe firmy v  strate, čaká ich masívne prepúšťanie.

Centrálni plánovači

Myšlienka spojenia týchto podnikov opäť zaznela na nedávnom stretnutí českej a slovenskej vlády v Uherském Hradišti. No súčasný minister hospodárstva ČR  Kuba komentoval tento návrh trefne: "Spojovat dva státní podniky, které jsou oba ztrátové – z toho málokdy vznikne něco ziskového. Nejsem příliš příznivcem tohoto řešení“.

Megalomanské plány centrálnym plánovačom akosi nevychádzajú. Ďalším učebnicovým príkladom je zamrznutie štátneho projektu na  výstavbu novej jadrovej elektrárne pod taktovkou ČEZu. Raz darmo, podnikanie je dobré prenechať podnikateľom. O to viac mrzí premeškaná privatizácia slovenského Carga.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards