Nápad za bilión (.týždeň)

Dňa 12.1. 2013 vyšiel Jurajovi Karpišovi z INESS autorský článok v časopise .týždeň na tému biliónová minca. 

Nápad za bilión (.týždeň)

USA na prelome roka za päť minúť dvanásť, presnejšie o druhej ráno, odhlasovali odklad pádu z fiškálneho útesu. Rozpočtové problémy ale nezmizli, krajina si tento krát búcha hlavu o dlhový strop.

A to napriek tomu, že ho s príslušným politicko-mediálnym  divadlom zvýšila ani nie pred jeden a pol rokom o 2,1 bilióna dolárov. Ešte nestihli byť implementované žiadne z vtedy dohodnutých úspor a už je to opäť málo. S 95. zvýšením dlhového stropu od roku 1940 to ale bude mať prezident s republikánskou snemovňou reprezentantov ťažké. Strop neposúvať a namiesto toho radikálne šetriť? To vo Washingtone nikoho ani nenapadlo. Navyše podľa dvorných ekonómov sa jedná o nemiestny extrémizmus. Východiská nevidno, hrozí bankrot.

Až kým sa neobjavil prefíkaný nápad s mincou. Štát má monopol na produkciu peňazí, tak aký môže byť problém obísť hlúpe pravidlo o dlhu? Ministerstvo financií môže raziť mince. Razí najmä pamätné, pričom na platinové na rozdiel od zlatých či strieborných nemá zákonom stanovený limit na maximálnu nominálnu hodnotu.  Preto zázračná platinová minca, vyrazená na oslavu neschopnosti politikov nájsť iné riešenie dlhového limitu,  by mohla mať nominálnu hodnotu jedného bilióna dolárov. Následne by ju štát v centrálnej banke, ktorej zákony priame financovanie štátu tvorbou peňazí zakazujú, vymenil za hotovosť. Ta dá! A je čo míňať bez nutnosti požičať si.

Najprv to vyzeralo na zlý vtip, ktorý sa rýchlo stratí v každodennom internetovom šume. No podpora  etablovaných ľavicových ekonómov, ktorí sú evidentne za každú blbosť,  dala nápadu nohy. Tento mém presiakol z ekonomických blogov do médií a internetom sa šíri rýchlejšie než vtipy o Gašparovičovi. Napriek tomu biliónová minca svetlo sveta pravdepodobne neuzrie. Bola by to pre občanov, ktorí pri vyčerpaní kreditky raziť mince nemôžu, príliš do oči bijúca  demonštrácia toho, čo všetko môžu „ich“ politici.  A americkí veritelia by sa nestihli čudovať.

Bizarnosť? Pomaly so silnými vyjadreniami. Veď ide o archetyp kvantitatívneho uvoľňovania. Obdobu biliónových mincí produkujú centrálne banky od svojho vzniku . Akurát v menšej miere a nie tak okato, keďže sa tak deje pod rúškom monetárnej politiky. Bavlnené vlákno za pár centov, podobizeň hlavy mŕtveho politika, číslo vyjadrujúce nominálnu hodnotu a centrálna banka môže nakupovať statky s ďaleko vyššou hodnotou. Zisk z tejto operácie (tzv. siegniorage) pravidelne tečie do štátnej pokladnice. Za rok 2012 FED takto štátu zarobil a na americké ministerstvo financií previedol 89 mld. dolárov. 

„Fakt, že tu dnes diskutujeme zdvihnutie amerického dlhového stropu je symbolom zlyhania vedenia. Je to signál, že americká vláda nevie platiť vlastné účty. Je to signál, že sme dnes závislí na neustálej finančnej pomoci od zahraničných krajín, aby sme boli schopní financovať bezohľadnú fiškálnu politiku našej vlády...Rast amerického dlhu nás oslabuje tak doma ako v zahraničí. Vodcovstvo znamená, že sa zatiahne za opraty. Naopak, Washington dnes prehadzuje váhu zlých rozhodnutí na chrbty našich detí a vnúčat. Amerika má problém s dlhom, jej vedenie zlyhalo. Amerika si zaslúži viac.“ Povedal senátor Barack Obama v roku 2006 keď hlasoval proti posunutiu dlhového stropu.  Počas vedenia prezidentom Obamom zatiaľ americký štátny dlh narástol o 5,8 bilióna na 16,4 bilióna dolárov. Čoho je to symbol? Že hra zostáva rovnaká. Menia sa len herci.  A nie je úplne vylúčené, že nás naozaj raz budú musieť zachraňovať mince. Ale zlaté.

Juraj Karpiš, INESS

.týždeň, 12.1. 2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards