Japonsko odštartovalo nenápadnú revolúciu

Je tomu sotva pár rokov, čo zemný plyn z bridlicových ložísk spustil v USA revolúciu, ktorá postupne mení energetickú mapu sveta. Ak ani tá nezažehnala obavy pesimistov (a „slávneho“ Rímskeho klubu) z vyčerpania uhlíkových palív, je na poradí dňa ďalšia, s ešte väčším potenciálom.

Japonsko odštartovalo nenápadnú revolúciu

Pred pár dňami Japonsko oficiálne oznámilo, že ako prvá krajina na svete vyslala ťažobnú loď na skúšobnú ťažbu klatrátov metánu, resp. ľudovejšie hydrátov metánu z morského dna. V oblasti morskej priekopy Nankai sa pokúsi ťažiť z morského dna, ktoré je asi kilometer hlboko. Hoci plyn uvoľnený z hydrátov metánu sa už ťaží aj v jednom sibírskom vrte, tam je to len vedľajší produkt a japonský projekt je prvý, ktorý sa priamo zameriava na túto surovinu.

Hydráty metánu predstavujú metán zachytený v kryštalickej štruktúre vody, laicky povedané, akýsi metánový ľad. Pôvodne sa predpokladalo, že táto látka existuje len mimo našej planéty. V 60. rokoch minulého storočia sa prišlo na to, že za určitých podmienok sa môže nachádzať aj na Zemi, konkrétne v morských šelfoch a niekoľko stoviek metrov pod zemským povrchom v arktických oblastiach.

Odhady zásob hydrátov metánu sú ešte väčšími výstrelmi od boku, ako odhady zásob iných uhlíkových energetických zdrojov, ale aj tie najpesimistickejšie prepočty odhadujú zásoby na úrovni 10-20% všetkých ostatných uhlíkových zdrojov. Optimisti dávajú odhady na úrovni viac ako 100% všetkých známych zásob uhlíkových zdrojov. História zväčša dáva za pravdu tej druhej skupine.

Prirodzene, prekážok v ťažbe sú plné priehrštia. Vrty musia byť vedené nielen stovky metrov pod vodou, ale následne ďalšie stovky v morskom dne. Známe zdroje sú väčšinou na naklonených šelfoch, čo sťažuje vedenie potrubia. Náhle vytvorenie dutín po odčerpaní pevných štruktúr  hydrátov metánu môže mať za následok rozsiahle zosuvy, ktoré nielen poškodia vrt, ale môžu vyvolať aj lokálne otrasy či dokonca tsunami.

S nástupom lacného bridlicového plynu budú hydráty metánu nateraz len záložným riešením pre bohaté krajiny s chronickým nedostatkom energetických zdrojov, ako je Japonsko. Predstavuje to však otváranie dverí do miestnosti s novými možnosťami pre ľudstvo.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards