Dohodári budú pre firmy výhodnejší (Hospodárske noviny)

Odpustenie časti platieb štátu by mohla veľkej časti ľudí pomôcť vrátiť sa na pracovný trh, musí byť však dostatočne vysoká , hodnotil Ján Dinga z INESS pre Hospodárske noviny dňa 28.2. 2013. 

Dohodári budú pre firmy výhodnejší (Hospodárske noviny)

Vo vláde Roberta Fica sa začína uvažovať o znížení odvodov, ktoré Smer-SD zaviedol v januári.

Firmám, ktoré zamestnávajú dohodárov, svitá na lepšie časy. Za stovky tisíc ľudí, zamestnaných na dohodu, budú zrejme platiť nižšie odvody. Takéto zmeny zvažuje rezort práce. Pre HN to potvrdil štátny tajomník rezortu práce Jozef Burian (Smer-SD). „Keď bude spustený projekt UNITAS (zjednotenie výberu daní, ciel a odvodov), môžeme pristúpiť k tomu, že dohody môžu byť do nejakej výšky odvodovo zvýhodnené. Ale určite to nebudeme robiť na kolene.“

Podobne ako Radičová

V praxi by tak časť mzdy, ktorú firma dohodárovi zaplatí, mala byť od odvodov oslobodená. O akú presnú sumu pôjde, zatiaľ jasné. Na jej vypočítanie totiž rezort rovnako potrebuje dáta zo zjednoteného výberu daní, ciel a odvodov. Napríklad bývalá vláda Ivety Radičovej však chcela oslobodiť príjmy z dohôd do 190 eur mesačne. Dnes majú výnimku len vysokoškoláci, odvody neplatia do 155 eur mesačne.

Odpustenie časti platieb štátu by mohla veľkej časti ľudí pomôcť vrátiť sa na pracovný trh, musí byť však dostatočne vysoká – hodnotí nápad analytik INESS Ján Dinga. Medzi nimi by mohli byť aj tí, ktorých firmy v januári pre vyššiu záťaž (zavedenie odvodov z dohôd vládou Roberta Fica) prepustili – dokopy skončila oproti vlaňajšku predbežne takmer polovica dohodárov (približne 240-tisíc ľudí).

Firmy pre odvody končia

Konateľ spoločnosti BT Servis Bohumil Tarnoci, zamestnávajúci 400 dohodárov, tvrdí, že zmena by mala prísť čím skôr. Už dnes podľa neho firmy pre vyššie náklady na dohodárov končia alebo sú pred exekúciami. „Kríza je teraz, teraz padajú pracovné miesta, nie o rok či dva.“ Kľúčom k nižším odvodom zostáva projekt UNITAS – ten sa však spustí najskôr o tri roky.

S výnimkou pri platení odvodov z dohôd už vláda Roberta Fica raz súhlasila. „Už sa urobili ústupky pre dohodárov – študentov a dôchodcov. Pri študentoch vysokých škôl sme dali zvýhodnenie do sumy 155 eur, ktoré sme vypočítali cez hodinovú mzdu. Ale tam sme sa seriózne dohodli,“ hovorí Burian.

Podobne sú pritom dohody zvýhodnené aj v zahraničí. Napríklad v Česku sa do sumy 10-tisíc českých korún neplatia odvody. Platí to pre dohodu o vykonaní práce, ktorá je určená len pre úkolové pracovné úlohy.

Väčšina dohôd je do 200 eur

Záujem slovenských firiem o dohodárov po ich zvýhodnení však podľa odborníkov bude závisieť najmä od výšky odpočítateľnej položky. Ak by bola príliš nízka, mohla by mať podľa analytika Nadácie F. A. Hayeka Tomáša Puchlého akákoľvek iniciatíva vlády opačný účinok. Dohody by pre firmy neboli atraktívne a naďalej by využívali iné alternatívy, medzi nimi aj prácu na čierno.

Dohody sa zneužívali

K zodvodnenie dohôd vláda pristúpila, aby prečistila pracovný trh. Práca na dohodu sa podľa rezortu práce totiž často zneužívala. Neslúžila na výnimočné práce, ale firmy cez ňu obchádzali platby štátu. Firmy však už po prvom mesiaci začali hlásiť, že majú finančné problémy. Najviac postihnutí boli napríklad poľnohospodári, ktorí dohodárov využívali najmä na sezónne práce. Podľa INESS až 80-percent dohodárov minulý rok zarábalo menej ako dvesto eur mesačne.

Po zodvodenení dohôd sa spustila vlna masového prepúšťania. Z čísel Sociálnej poisťovne vyplýva, že medziročne počet uzatvorených dohôd klesol približne o dvestotisíc.

Michael Kušnírová

Hospodárske noviny, 28.2.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards