Prestaneme. Zase...

Riadiace stredisko americkej ekonomiky začína vypúšťať signály o plánoch na postupné okresávanie monetárnych stimulov a exite z neštandardných monetárnych politík. Profesionálni vykladači jazyka úradníkov húževnato analyzujú zápisnice zo zasadania bankovej rady FEDu v snahe dekódovať skryté správy, či pochopiť jemné náznaky ohľadom toho, kedy z centrálnej banky prestane tiecť pre finančné trhy životodarná mana.

Prestaneme. Zase...

Zabehlo vám? Zatiaľ sa príliš neľakajte. Na panické predaje rizikových aktív nafúknutých monetárnou stimuláciou je hádam ešte trochu času. Na monetárnu brzdu sa rada múdrejších zatiaľ ani zďaleka dupnúť nechystá. Zvyšovanie úrokov či nebodaj predaje dlhopisov a iných aktív zo súvahy centrálnej banky je stále tabu. Čelní predstavitelia iba nahlas uvažujú o tom, kedy v budúcnosti začnú skladať nohu z plynu.

Áno, americká nezamestnanosť je stále relatívne vysoká a hospodársky rast pod predkrízovým trendom, ale ekonomické ukazovatele sa zdá sa vyvíjajú podľa strednodobých plánov centra, pričom najdôležitejším je centrálnou bankou sledovaná miera nezamestnanosti. Tá postupne klesá a stanovený cieľ  6,5 % by mohla dosiahnuť už budúci rok.  Ekonómovia vo FEDe sa preto rozhodli manažovať  očakávania trhových aktérov a otestovať, ako bude ekonomický pacient na ohlásenie zníženia dávky antidepresív reagovať. Ak aj naďalej pôjde všetko podľa plánov, koncom tohto roka by centrálna banka mohla obmedziť nákupy amerických štátnych dlhopisov a hypotekárnych cenných papierov zo súčasných 85 miliárd mesačne až na nulu v polovici roku 2014.

Najmä pre pozorovateľov z ponurej Európy je osviežujúce počúvať reči o tom, že americká ekonomika sa po kríze už natoľko pozviechala, že už si možno dovoliť aspoň diskusie o obmedzení stimulantov.  Ale to, že doktor Ben vetchému pacientovi naozaj pirule z ruky vytrhne uverím, až keď uvidím. 

FED už tzv. stratégiu exitu z neštandardných monetárnych opatrení na verejnosti prediskutovával. Bolo to začiatkom roku 2010, keď končilo prvé kolo kvantitatívneho uvoľňovania. Ekonomika neabstinovala ani pol roka, keď hysterické trhy opäť presvedčili  Bena Bernankeho, aby vypísal recept na ďalší náklad zázračných práškov v podobe druhého kola kvantitatívneho uvoľňovania. Ben zároveň bude asi ťažko riskovať to, čo pravoverní keynesiánci a monetaristi považujú za „chybu z roku 1937“. Vtedy sa po sprísnení monetárnej politiky v reakcii na zdanlivé oživenie americká ekonomika opäť ponorila do recesie a akciové trhy prepadli o 60 %.

Ekonomika a najmä finančné trhy sú dnes na monetárnych stimuloch až fatálne závislé. Dobrá nálada je pravdepodobne skôr než prejavom štartovania zdravého rastu len prejavom monetárnej intoxikácie. Stačili už len tieto neisté dymové signály a strachom sa otriasli akciové trhy, zlato, komodity či dlhopisy. Tak či onak abstinenciu a čo najskoršie precitnutie a triezvy pohľad na realitu možno iba odporučiť. No obávam sa, že k tomuto kroku v centrálnej banke odvahu nenájdu. Ale prečo? Veď prestať s monetárnymi drogami je predsa také ľahké, nie? Len od roku 2008 sa nám to „podarilo“ už niekoľkokrát.

.týždeň, 23.6.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards