Odkiaľ a kam. 20 rokov samostatnosti

V týchto dňoch sa na pulty kníhkupectiev dostáva síce hrubá, ale rozhodne nie nudná kniha s názvom Odkiaľ a kam. 20 rokov samostatnosti.

Odkiaľ a kam. 20 rokov samostatnosti

Knihu vydal Inštitút pre verejné otázky a Kalligram. Možno si pamätáte Súhrnné správy o stave spoločnosti, ktoré vydávalo IVO každý rok. Hrubé knihy plné pomerne dlhých analytických textov (áno, prispieval do nich aj INESS), ktoré mohli každý rok zaujať skôr expertov a policy makerov než verejnosť. Táto kniha sa nesie v úplne inom duchu. Jednotlivé kapitoly sú svižné a rekapitulácia slovenského príbehu je pestrá nielen vďaka zoznamu pokrytých tém, ale aj zloženiu autorov. Je ich 61 a pochádzajú z oboch brehov rieky Moravy. Sú medzi nimi historici, politológovia i právnici, sociológovia, ekonómovia i psychológovia, antropológovia, pedagógovia i teológovia, spisovatelia a publicisti, občianski aktivisti a populárni blogeri.

Autori ponúkajú svoj pohľad na to, akým smerom sa za 20 rokov samostatnosti uberala demokracia a občianska spoločnosť na Slovensku. Na to, či sa vyvíja politika smerom k slušnosti alebo opačným smerom. O tom, čo sa deje s právnym poriadkom, ako sa správame k menšinám, kam sa uberá kultúra, vzdelávanie, či hospodárstvo. Veľmi čítavé sú eseje, ktoré edičný kolektív uviedol v závere knihy v sekcii Post scriptum. Nájdete medzi nimi napríklad zamyslenia z pera populárnych blogerov Sama Marca, Juraja Malíčka či Adama Znášika.

Knihu si môžete zakúpiť priamo v IVO alebo ju žiadajte v kníhkupectvách.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards