Dohody prekvapujúco padli (Hospodárske noviny)

Predraženie dohôd odstránilo z trhu práce vyše stotisíc dohodárov, povedal k téme pracovných pomerov na dohodu dňa 4.7.2013 Ján Dinga z INESS.

Dohody prekvapujúco padli (Hospodárske noviny)

Sezónne práce. Ľudí pracujúcich na dohodu ubudlo napriek začiatku leta.

Ešte vlani sa nitrianska poľnohospodárska firma Lúčnica mohla počas sezónnych prác spoľahnúť dokopy na desiatky dohodárov. Tento rok však narazila – zistila, že si ich už nemôže dovoliť. Nezostalo jej tak nič iné, iba prijať na dohodu približne o štyridsať percent menej ľudí.

„Dôvodom sú odvody a šetrenie vo firme,“ vysvetlil riaditeľ firmy Juraj Machata.

V podobnej situácii je aj mnoho iných firiem. Napriek začiatku sezóny nielen v poľnohospodárstve, ale aj v stavbárstve sa prepad počtu dohodárov prekvapujúco prehĺbil. A to po niekoľkomesačnom raste. Na konci mája na Slovensku pracovalo o 217-tisíc menej ľudí na dohodu ako vlani.

Firmy chcú študentov
Môže za to najmä jedna vec, a to vyššie odvody – konštatujú odborníci. „Predraženie dohôd odstránilo z trhu práce vyše stotisíc dohodárov,“ povedal analytik INESS Ján Dinga. V praxi musia firmy za dohodárov platiť štátu na odvodoch takmer rovnakú sumu ako za klasických zamestnancov. A to v čase, keď sa spomaľuje ekonomika a firmám padajú zákazky. Podľa analytika SAV Vladimíra Baláža je práve pre zhoršujúce sa podmienky na trhu úbytok ľudí zamestnaných na dohodu prirodzený.

Napríklad u nitrianskych poľnohospodárov rozložili prácu na menej ľudí. Ako však upozorňujú daňoví poradcovia, podnikatelia majú ešte jednu možnosť – zamestnať študentov. Za tých totiž nemusia zamestnávatelia platiť do 155-eurového platu takmer žiadne odvody. A nestúpnu im tak ani náklady. Ďalšou alternatívou podľa šéfa Podnikateľskej aliancie Slovenska Róberta Kičinu je, že si časť vyšších nákladov firmy prenesú samy na seba a len časť na dočasných zamestnancov.

Podľa analytika Next Finance Jiřího Cihlářa je tak možné, že väčšia vlna prijímania dohodárov príde až v lete.

Zamestnancami len pár tisíc
Dohodári totiž majú podľa konateľky spoločnosti Účtovná jednotka Veroniky Dubielovej stále pre firmy zopár výhod. Nemajú nárok na dovolenku, odstupné a stravné lístky. A preto sa očakáva, že niektorí zamestnávatelia pri dohodách zostanú.

Faktom však je, že tisícky ľudí, ktorí si na dohodu len privyrábali napríklad popri druhom zamestnaní, o svoj príjem prídu. Časť z tých, ktorí sa takto reálne živili, zasa skončí bez práce. Podľa nedávnych prepočtov Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií sa doteraz len pár tisíc dohodárov zmenilo na zamestnancov. A pritom to bol jeden z hlavných cieľov pri zavádzaní odvodov.

Prechod do sivej ekonomiky
Dohodári, ktorých zamestnávatelia prepustili, však nekončia len na úradoch práce. Niektorí sa podľa odborníkov presunuli do sivej ekonomiky. V praxi teda pracujú naďalej, zamestnávateľ sa k nim však oficiálne nepriznáva.

Celú situáciu by mohlo zlepšiť možno ešte zavedenie odvodovej úľavy pre nízkopríjmové skupiny a dohodárov – odkazuje Dinga. Pri súčasnom stave by totiž podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska Róberta Kičinu bolo naivné očakávať výrazné prijímanie ľudí na dohodu.

Andrea Mačošková, Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 4.7.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards