Dohodári stratili atraktívnosť (Hospodárske noviny)

Predraženie dohôd odstránilo z trhu práce viac než stotisíc dohodárov, konštatoval pre Hospodárske noviny dňa 23.7.2013 Ján Dinga z INESS.

Dohodári stratili atraktívnosť (Hospodárske noviny)

Záujem firiem o zamestnávanie pracovníkov na dohodu, prípadne na živnosť, je oveľa menší ako vlani. Ako vyplýva z údajov pracovného portálu profesia.sk, v polročnom porovnávaní klesol počet ponúk pre dohodárov a živnostníkov o 17 percent oproti rovnakému obdobiu v minulom roku. Dôvodom menšieho záujmu o takéto zamestnávanie je podľa odborníkov zníženie flexibilnosti, čím živnostníci a dohodári stratili z výhodnosti oproti klasickým zamestnancom. „Predraženie dohôd odstránilo z trhu práce viac než stotisíc dohodárov,“ hovorí analytik INESS Ján Dinga. Situáciu na pracovnom trhu tak ovplyvnilo zvyšovanie odvodov, ako aj zavedenie stropu pri uplatňovaní paušálnych výdavkov, ktoré zaviedla vláda Róberta Fica od začiatku roka. Ďalšou príčinou výrazných prepadov je podľa analytikov aj finančná kríza a zhoršujúce sa podnikateľské prostredie.

Hospodárske noviny, 23.7.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards