Tak chránime klímu, či nechránime?

Hoci v poslednej dobe klimatické zmeny trucujú a nevyvíjajú sa úplne podľa predstáv politikov a alarmistov, boj proti klimatickým zmenám ostáva jednou z hlavných agend Bruselu. Zároveň je to jeden z najväčších argumentov pri obmedzovaní slobody spotrebiteľa vo vyspelej Európe.

Tak chránime klímu, či nechránime?

Stačí si spomenúť na prípady z nedávna. Regulácia výkonu vysávačov, regulácia záchodových splachovačov, zákaz klasických žiaroviek, či povinnosť kúpiť energetický certifikát pre vašu budovu sú len kvapkami v mori regulácii, ktorých cieľom je znížiť emisie skleníkových plynov.

Nemecká vláda toto všetko šmahom ruky vymazala. Nie že by nám vrátila slobodu rozhodnúť o veľkosti a funkcii našej toalety, to zase nie. Ona len zrušila efekt týchto opatrení. Nemecká vláda totiž pred dvoma rokmi rozhodla o postupnom odstavení nemeckých jadrových elektrární. Elektriny sa však Nemci nevzdali a tak je výpadok postupne nahrádzaný nielen zúrivou výstavbou obnoviteľných zdrojov energie, ale aj uhoľnými elektrárňami. Ani tie nefungujú plne trhovo, ročné dotácie baniam dosahujú 2,5 miliardy eur.

Podľa federálneho správcu siete je vo výstavbe momentálne 10,1 GW výkonu v nových fosílnych elektrárňach. Tie znamenajú dodatočných 300 miliónov ton oxidu uhličitého do roku 2020. Plánované úspory pre celú EÚ vyplývajúce z Nariadenia o energetickej efektívnosti od Európskej komisie je 335 miliónov ton. Rozhodnutie nemeckej vlády, ktoré nebolo založené na ekonomických, bezpečnostných ani ekologických faktoch, ale len emóciách, tak prakticky vymazalo všetky tieto plánované úspory. Tak chránime klímu, či nechránime? Lebo takto to vyzerá, že politici a úradníci si z obyvateľov robia srandu.

P.S. Rušiť fungujúce, dostatočne bezpečné atómové elektrárne je zlý nápad. Stavať nové je často ešte horší. O tomto viac v novej štúdii Atómová hrozba.

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards