Slovensko podľa Fica. Týmto všetkým sľubuje možné aj nemožné (Aktualne.sk)

Znižovanie odvodov na nízke príjmy je v princípe fér, ale zlou stránkou návrhu je, že vláda nemá ambíciu znižovať minimálne mzdové náklady, konštatoval pre portál Aktualne.sk dňa 29.6.2014 Ján Dinga z INESS. Ako ďalej dodal, to je problém hlavne pre chudobnejšie slovenské regióny, keďže minimálne mzdové náklady na Slovensku sú dnes napríklad o 60 eur vyššie ako v Česku.

Slovensko podľa Fica. Týmto všetkým sľubuje možné aj nemožné (Aktualne.sk)

BRATISLAVA - Hoci do parlamentných volieb chýbajú ešte dva roky, všetko nasvedčuje tomu, že štartovací výstrel do kampane už zarachotil. Ako prvý ho vystrelil predseda vlády a Smeru-SD Robert Fico.

Ten po sobotňajšom sneme vládnych socialistov oznámil ekonomický balíček 15-tich opatrení. Tie majú zaplátať deravé mešce rodinných rozpočtov a zároveň nalákať ľudí k volebným urnám v roku 2016.

A zatiaľ čo v minulosti svoju pozornosť sústredil Smer-SD predovšetkým na dôchodcov, teraz by chcel zo štátneho prispieť ako mladým, tak i starým, ako zamestnancom, tak aj zamestnávateľom. A odkiaľ na tieto možné aj nemožné istoty vláda zoberie?

Premiér ubezpečuje, že potrebných 250 miliónov eur ušetrí lepším výberom daní a reformami, ako napr. ESO z dielne ministerstva vnútra.

Na druhej strane ale priznal aj to, že jeho kabinet nepočíta s návratom DPH na pôvodných 19 zo súčasných 20 percent. Len týmto krokom si pritom do štátneho rozpočtu prileje 220 miliónov eur.

A čo na jeho predvolebný balíček hovoria odborníci?
Zvýšenie minimálnej mzdy

Kľúčovým ekonomickým opatrením, ktoré chce vláda zaviesť, je zvýšenie minimálnej mzdy. Od Nového roka by tak ľudia poberajúci minimálnu mzdu v princípe dostali nie dvanásť, ale trinásť platov.

Podľa analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Jána Dingu sa však nejedná o komplexné riešenie problému.

„Znižovanie odvodov na nízke príjmy je v princípe fér, ale zlou stránkou návrhu je, že vláda nemá ambíciu znižovať minimálne mzdové náklady. To je problém hlavne pre chudobnejšie slovenské regióny, keďže minimálne mzdové náklady na Slovensku sú dnes napríklad o 60 eur vyššie ako v Česku,“ konštatuje Dinga.
Zníženie odvodov pre ľudí s nízkymi a strednými príjmami

"Znížime zdravotné odvody pre zamestnancov, ako aj zamestnávateľov. Toto opatrenie sa dotkne približne 800-tisíc obyvateľov na Slovensku,“ uviedol premiér Fico.

Tí, čo zarábajú menej ako je priemerná mzda, budú teda platiť nižšie zdravotné odvody, čo by im malo zvýšiť čistú mzdu.

Zavedenie odpočítateľnej položky na zdravotné odvody hodnotí riaditeľ Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník pozitívne. „Nejedná sa o zásluhovú položku, preto by sme sa na zdravotné odvody nemali pozerať ako na odvody, ale ako na dane. Túto zmenu preto vnímam pozitívne,“ skonštatoval.
Nižšie ceny plynu

Podľa Ficových slov by mali ceny plynu v rokoch 2015-16 paušálne klesnúť o dvojciferné číslo.

Opatrenie sa pritom týka všetkých, ktorí plynom kúria, alebo ho používajú na ohrev teplej vody.
Zavedenie minimálneho dôchodku, vyššie vianočné príspevky

Minimálny dôchodok sa zavedie pre tých, ktorí pracovali a platili sociálne odvody. Týkať sa pritom bude aj súčasných dôchodcov.

Podľa Páleníka však ide o zbytočné opatrenie. „Momentálne v podstate existuje, lebo tí, čo majú dôchodok nízky si môžu požiadať o sociálne dávky, takže je to minimálne zbytočné až kontraproduktívne, keďže predsa len by mala platiť zásada, že ten, kto pracoval a pracuje by sa mal mať lepšie ako ten, čo nepracoval a nepracuje,“ uviedol na margo minimálneho dôchodku Páleník.

Premiér tiež sľúbil penzistom vyššie vianočné príspevky. O aké zvýšenie konkrétne pôjde ale nespresnil.
Súbeh mzdy a dávky hmotnej núdze

Konkrétne ide o dočasný súbeh. Človek poberajúci túto dávku o ňu získaním zamestnania nepríde, po dobu prvých dvanástich mesiacov bude poberať mzdu aj dávku hmotnej núdze.

„Príde mi to ako preferovanie prostriedku pred cieľom. Tie dávky sú nastavené relatívne nešťastne, nie je v nich nastavený cieľ posúvať ľudí do zamestnania,“ myslí si Páleník.
Lacnejšie cestovanie vlakom, pre niektorých dokonca zadarmo

Vláda chce zvýšiť zľavy pre tých ľudí, ktorí za prácou musia cestovať vlakom. Po novom by sa tak zľava zvýšila zo súčasných 35 na 50 percent.

Študenti a dôchodcovia by mali mať vlakovú dopravu úplne zadarmo. Opatrenie má vstúpiť do platnosti už koncom tohto roka.

Navrhované úľavy kritizoval v relácii O päť minút dvanásť predseda opozičnej strany Most-Híd Béla Bugár s tým, že osobná doprava je teraz v strate. "Dobre, štát to má v rukách, môže povedať, že budeme to dotovať. Ale zaťaží to rozpočet," vyhlásil.

Pýtal sa Fica, čo urobia v prípade súkromného RegioJetu, či tieto úľavy budú spoločnosti preplácať. Poukázal na to, že by mohli vzniknúť dve kategórie občanov - jedni budú cestovať oveľa lacnejšie alebo zadarmo a druhí budú musieť platiť. "Alebo to potom budete musieť preplácať aj súkromníkom," argumentoval Bugár.
Rozšírenie odvodových úľav pre študentov-dohodárov

V súčasnosti platia odvodové úľavy pri dohodách o brigádnickej práci pre mzdu do 159 eur, po novom sa má hranica posunúť na 200 eur.

„Pri práci na dohodu by sa mali úľavy podľa mňa rozšíriť na všetkých dohodárov,“ uviedol Dinga na margo toho, že nové opatrenie sa týka iba študentov.
Fico hovorí o škôlkach, zdedí ich budúca vláda

Premiér na sneme hovoril aj o zámere vybudovať ďalších 20-tisíc miest v škôlkach. S kapacitami má Slovensko už dlhšie problémy. Nateraz nie sú známe podrobnosti. Vie sa len, že by sa mal zriadiť špeciálny fond o sile okolo 20 až 30 miliónov eur ročne a vláda očakáva spoluprácu so samosprávami.

Bývalý minister školstva Eugen Jurzyca zámer oceňuje. Hovorí, že by išlo o jeden z lepších nápadov, ako investovať verejné zdroje.

"Podľa znenia sľubu tak, ako je uvedený na stránke Smeru-SD, pôjde zrejme o investície do budov. To znamená, že, po prvé, bude sa stavať tam, kde je dnes nedostatok priestorov pre materské školy a po druhé, do nákladov na splnenie tohto sľubu bude treba prirátať aj výdavky na prevádzku materských škôl pre 20-tisíc detí," poznamenal.

Nateraz sa podľa neho nevie, či sa budú stavať kontajnerové materské školy z eurofondov, alebo murované budovy zo štátneho rozpočtu. "Podľa toho bude treba vyhodnotiť aj dopad na verejné financie. Musíme brať do úvahy aj to, že naše verejné financie sú bez ďalšieho šetrenia určite neudržateľné, každý rast výdavkov by sme mali mať podložený jasnou predstavou o ďalších konsolidačných krokoch," pripomenul Jurzyca.

Podľa neho jeho je len málo pravdepodobné, že Fico zámer zrealizuje do konca volebného obdobia. "Budovy sa postaviť či rozostavať môžu, peniaze sa minúť môžu, ale úlohu dostať deti do škôlok zdedí budúca vláda," povedal.

Andrea Mačošková

Aktualne.sk, 29.6.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards