Liberty Camp 2014

INESS v spolupráci s americkým Language of Liberty Institute  (LLI) a  českou vetvou Students for Liberty (SFL CZ)  zorganizoval už ôsmy ročník vzdelávacieho podujatia Liberty Camp. V dňoch 1.-5. októbra 2014 sa v Penzióne Rotunda v moravskej Břeclavi stretli študenti zo Slovenska, Česka, Srbska, Albánska aj USA a diskutovali na témy týkajúce sa ekonómie, filozofie, práva, podnikania. Prednášky tohtoročného, rovnako ako aj predošlých kempov, viedli skúsení zahraniční lektori. Novinkou boli dva Liberty semináre v Bratislave a Brne, ktoré splnili účel byť ešte bližšie k študentom a pritiahli ďalších poznaniachtivých účastníkov aj z radov pracujúcich.

Liberty Camp 2014

Seminár zahájil Glenn Cripe (LLI), ktorý začal významom slobody v živote jednotlivca. Históriou klasického liberálneho myslenia pokračoval na druhý deň Robin Koerner z Veľkej Británie. Kemp ďalej pokračoval v Bratislave, v  hackerspace Progressbar. Juraj Karpiš (INESS) poukázal na súčasné postavenie centrálnych bánk a po ňom Andy Eyschen (LLI) v divácky mimoriadne úspešnej prednáške prezentoval jeho sedem zásad slobodného života v dnešnom neslobodnom svete. Bratislavský seminár zavŕšil Pavol Lupták z Nethemba, ktorý popísal svet špionáže štátu na jej vlastných občanoch. Piatkový brnenský seminár v priestoroch UNIFERu vďaka obrovskému úspechu otvoril Andy Eyschen s rovnakou prednáškou ako v Bratislave. Robin Koerner prednášal o psychologických a kultúrnych  faktoroch, ktoré ovplyvňujú úspech  v politických diskusiách.  Seminár uzavrel Jan Škapa (SFL CZ) prednáškou o Bitcoine. Večerný program zaplnil workshop zameraný na význam nových technológií v ekonomike a efektívnejšie využívanie zdrojov. Hlavnou témou bola služba UBER taxi a to, kto z nej profituje a naopak, kto stráca. Sobotný program odštartovala téma občianskej spoločnosti v podaní Andyho. Radovan Ďurana (INESS) po ňom cez infláciu a hospodársky cyklus poukázal na rozdiely medzi Rakúskou a Keynesiánskou ekonomickou školou. Poobedie sa nieslo v znamení oddychu na vinobraní v neďalekých Valticiach. Zaujímavá bola večerná debata o pre a proti sankciám na Rusko. V nej si študenti precvičili svoje argumentačné schopnosti. Počas posledného dňa sa dostalo na moderný monetárny systém v Robinovej prednáške a po ňom dal Glenn niekoľko rád, ako čo najúčinnejšie šíriť myšlienku slobody.

Ďalší úspešný ročník Liberty Campu by sa neuskutočnil bez láskavej podpory Friedrich Naumann Stiftung a International Republican Institute, za čo im srdečne ďakujeme.

Foto z podujatia:

Juraj Karpiš, Progressbar

Brno, UNIFER

Andy Eyschen, Civil Society

Valtice

Debata: Sankcie pre Rusko. Áno alebo nie?

Účastníci kempu

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards