Tragické nápady dorazili

Cenová inflácia je zlá. Po prvé, oberajú sporiteľov o peniaze. Každé jedno percento inflácie znamená, že občania len zo svojich 25 miliárd eur, ktoré majú v slovenských bankách, zaplatia 250 miliónov eur inflačnú daň. Po druhé, inflácia kazí informácie v ekonomike.

Tragické nápady dorazili

Kopec podnikateľov si dnes myslí, ako im úžasne rastú zisky. Po čase príde vytriezvenie, keď vyskočia mzdové náklady, budú sa dohadovať nové zmluvy s dodávateľmi, bude treba obnoviť kapitálové investície (daňovo odpisované v starých cenách, nižších aj o desiatky percent) či zaplatiť dane.

Najväčšie nebezpečie ale predstavujú politici. V minulých komentároch som viac krát varoval, že horšia ako samotná inflácia je „boj“ politikov s ňou. Ten má väčšinou podobu populistických a často tragických opatrení. V Maďarsku si vymysleli cenovú reguláciu (lebo vyššie ceny sa dajú jednoducho zakázať, nie?). Dočkali sme sa aj u nás – daň na „nadmerné zisky“ ušitá zatiaľ na jednu spoločnosť, Slovenské elektrárne.

Odhliadnime nateraz od faktu, že toto „opatrenie“ naši politici vymysleli večer v sprche a ani sa poriadne nepozreli na skutočný stav konkrétneho podniku. Spojiť desať rokov živoriace Slovenské elektrárne, Mochovcami vykrvácané až na hranu defaultu, so slovíčkom „nadmerný zisk“, je úctyhodný výkon.

Oveľa horšie je, že tento nápad dokazuje, že politici nechápu podstatu inflácie a budú ju ďalej zhoršovať. Ekonómia nepozná žiaden „nadmerný“ zisk, pozná len zisk. Ak budú selektívnymi daňami trestať firmy s rastúcim ziskom, budú znižovať ich šancu prežiť vlnu zvyšovania nákladov. Zároveň budú demotivovať investorov od toho, aby vstúpili na trh a zvýšili ponuku tovarov, čím by znížili ceny.

Problém inflácie je vo svojom jadre jednoduchý – množstvo tovarov a služieb rastie pomalšie, ako množstvo peňazí, ktoré ich na trhu „naháňajú“. Ak zvýšim výdavky štátu zavedením novej dávky, len posilním spotrebu v ekonomike a ďalej pritlačím na rast cien.

Našťastie pomoc existuje. Inflácia niekomu totiž skutočne prináša nadmerné zisky – štátu. Každé zdraženie automaticky znamená vyššiu DPH. Každé zvýšenie miezd znamená vyššie dane a odvody. Vláda chce pomôcť domácnostiam či firmám s cenami energií, či potravín? Nech sa páči, som za. Ale jediné správne riešenie je spraviť to zo svojho. Výdavky verejnej správy boli v roku 2019 vo výške 40 miliárd, v roku 2022 sú rozpočtované na viac ako 49 miliárd eur. Deväť miliárd eur naviac je obrovský vankúš, ktorý sa dá orezať.

HN, 14.2.2022

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards