Trpké posledné miesto Slovenska: Prečo máme najvyššiu infláciu?! Z najnovších čísel vám zamrzne úsmev na tvári

Denník Nový čas uverejnil hodnotenie analytika Martina Vlachynského rebríčka Eurostatu, podľa ktorého sme na poslednom mieste v eurozóne v porovnaní inflácie. 

Trpké posledné miesto Slovenska: Prečo máme najvyššiu infláciu?! Z najnovších čísel vám zamrzne úsmev na tvári

Martin Vlachynský, INESS: 

"Rebríček obsahuje len štáty eurozóny, zo štátov mimo eurozónu bude mať infláciu vyššiu od nás minimálne Maďarsko. Je vidieť, že východoeurópske štáty majú mierne vyššiu infláciu ako „stará“ EÚ. To je dané pokračujúcim sa zbližovaním cenových hladín, ale aj „uletenejšími“ fiškálnymi politikami, keď východoeurópske štáty neraz rozdávali viac peňazí v posledných rokoch, čo tlačilo na domáce ceny, prípadne urobili veľmi zlé regulačné kroky (regulácia cien potravín v Maďarsku). V zozname krajín vidíme, že už dva štáty eurozóny (Holandsko a Belgicko) sa pravdepodobne dostali v októbri do deflácie. Ceny tam nielenže spomalili rast, ale dokonca klesajú. Toto bude zaujímavá situácia pre ECB, ktorá má na jednej strane členské štáty v deflácii a na druhej strane štáty s infláciou stále cez 5 %. Menovú politiku má však iba jednu a bude si musieť vybrať, či ďalej šliapať na brzdu, alebo naopak zase pridať plyn."

Celý článok zo dňa 6.11.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards