Účet za služby štátu

Aj tento rok INESS zverejnil Účet za služby štátu. Nájdete ho na stránke www.cenastatu.sk – v sekcii Účet za služby štátu.

Účet za služby štátu

Vďaka dlhoročnej spolupráci s denníkom SME sa nám ho aj teraz podarilo doručiť desaťtisícom čitateľov. Vy si však môžete vďaka online funkcii zhotoviť vlastný bloček, ktorý zohľadní skutočnú výšku daní a odvodov, ktorú ročne zaplatíte. Nielen z vašej mzdy, ale aj zo spotreby.

Cena štátu na občana rastie. Príjmy štátu na jedného občana dosiahnu v tomto roku 6 326 eur, čo odzrkadľuje skutočnosť, že ak sa neznižujú daňové sadzby, tak rastúce mzdy zvyšujú príjem štátnej kasy. Oproti minulému roku tak narástol poplatok za štátne služby o 169 eur (14 eur mesačne).

Keďže štát napriek neustále rastúcim príjmom stále nehospodári s vyrovnaným, resp. prebytkovým rozpočtom, aj v tomto roku podrastie dlh pripadajúci na jedného občana, konkrétne na 8 213 eur.

Oproti klasickému zobrazeniu Účtu, vytvorilo SME aj alternatívny pohľad, ktorý vizuálne ilustruje, kam tečie najviac peňazí s vašich daní a odvodov:

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards