Ukrajinská múka a ďalšie potraviny sa môžu znovu dovážať na Slovensko, minister zrušil zákaz

Portál Startitup.sk uverejnil komentár analytičky Moniky Budzák k dopadom zákazu dovozu obilia na Ukrajinu. 

Ukrajinská múka a ďalšie potraviny sa môžu znovu dovážať na Slovensko, minister zrušil zákaz

Monika Budzák, INESS odpovedá na novinárske otázky: 

"V medzinárodných obchodných vzťahoch platí, že protekcionizmus v podobe zákazu dovozu či ciel škodí domácim spotrebiteľom, keďže obmedzuje konkurenciu. Väčšia konkurencia totiž núti výrobcov predávať lacnejšie a kvalitnejšie výrobky. Slovenskí poľnohospodári však museli čeliť pomerne zložitej situácii, keď na trh prúdili obrovské množstvá lacnejšieho obilia -  v roku 2022 sa odhaduje, že to bolo o 100 mil. eur v hodnote viac ako v predošlom roku. To môže niektorým farmárom spôsobiť vážnejšie problémy. Výhody zákazu uvidia hlavne domáci pestovatelia, pre ktorých ukrajinské obilie a komodity predstavovali konkurenciu. Objemy ktoré sa dostali na Slovensko nie sú zanedbateľné a nemáme dobrý prehľad o tom, akým spôsobom a za aké ceny sa toto obilie predáva. Oprávnene sa farmári môžu sťažovať na to, že takúto situáciu nemohli predvídať ako podnikateľské riziko. Mínusom je, že takéto rozhodnutie bolo prijaté jednostranne a vytvára to precedens do budúcna, kedy si hociktorá členská krajina bude môcť uplatniť podobný zákaz, čo popiera pravidlá spoločného trhu. Európska únia sa netají ambíciou prijať v budúcnosti Ukrajinu do spoločného trhu, čo bude znamenať, že európski farmári sa budú musieť skôr či neskôr prispôsobiť lacnejšej konkurencii. Hoci ukrajinskí farmári na domácom trhu nemusia spĺňať také prísne požiadavky ako európski, málo sa hovorí o tom, že ukrajinskí farmári nie sú tak štedro dotovaní ako európski. V roku 2019 smerovalo do ukrajinského poľnohospodárstva okolo 150 mil. Eur, čo je asi 6-krát menej dotácií ako do slovenského. Navyše sa predpokladá, že úroda pšenice na Ukrajine bude tento rok nižšia."

Celý článok zo dňa 12.5.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards